Pytanie postawione w tytule frapuje wielu posiadaczy biokominków. Prawda jest bowiem taka, że wielu z nich, zwłaszcza w początkowej fazie obcowania z nim, postawionych jest przed trudnym wyborem: na jakie biopaliwo się zdecydować? Wybór bioetanoli jest bowiem szeroki, a różnią się one nie tylko składem, ale również tym, jakie wytwarzają produkty uboczne, jakim płomieniem się spalają, a wszystko to składa się także na różnicę w cenie.
Cena jednak nie powinna być decydująca w momencie, kiedy chcemy być z płynu grzewczego zadowoleni, a przede wszystkim, kiedy chcemy, aby był on dla nas i dla naszych bliskich bezpieczny. Czym wobec tego powinniśmy kierować się, decydując się na zakup konkretnego bioetanolu?
Przede wszystkim zwracajmy uwagę na to, aby paliwo do biokominków było sporządzone na bazie alkoholu etylowego, które otrzymywane jest z naturalnych surowców. Wiąże się to także z tym, że powinno być ono maksymalnie odwodnione, a więc nawet w 99 procentach. Ma to bowiem nieoceniony wpływ na proces spalania. Produktami spalania nie powinno być nic szkodliwego dla zdrowia. Dlatego bezpiecznym bioetanolem nazwiemy taki, którego produktami spalania jest tylko dwutlenek węgla – i to naprawdę w bardzo ograniczonych ilościach oraz para wodna, która ma taki plus, że delikatnie nawilża powietrze.
Dobry płyn grzewczy nie powinien zawierać w swym składzie acetonu, który ma nie tylko właściwości trujące, ale również powoduje, że wytwarzany jest nieprzyjemny zapach. Dla wielu ludzi to właśnie brak przykrych aromatów jest najważniejszym kryterium wyboru biopaliwa.
Biopaliwo do biokominków, co również jest istotne, nie powinno zostawiać żadnych pozostałości na biokominku: ani śladów popiołu, ani sadzy. Ma to oczywiście związek z tym, co napisaliśmy powyżej: że produktami jego spalania nie powinno być nic ponad dwutlenek węgla i parę wodną.
To, co także powinno mieć znaczenie podczas podejmowania decyzji na temat wyboru bioetanolu, jest długość jego spalania. Litr dobrego płynu grzewczego powinien spalać się około sześciu godzin. Dobre biopaliwo powinno by wobec tego wydajne.
Na koniec warto powiedzieć również parę słów o samych biokominkach, ponieważ w ostatnim czasie robią one dużą karierę. Najkrócej mówiąc, biokominek jest to rodzaj kominka, który przede wszystkim tym różni się od swojego tradycyjnego odpowiednika, że nie wymaga żadnych instalacji kominowych. Może w związku z tym być przenoszony z miejsca na miejsce i montowany w mieszkaniach. To właśnie mieszkańcy bloków najczęściej się w niego zaopatrują, ponieważ nie sposób zainstalować w mieszkaniu, nazwijmy to, „prawdziwego kominka”. A dzięki biokominkowi można mieć chociaż namiastkę klimatu domku rodzinnego.
Kupując paliwo do biokominka niewarto kierowac się ceną. Ważne jest to, czy paliwo posiada certyfikaty i czy spełnia określone normy bezpieczeństwa. Tylko wtedy ma się gwarancję, że kupiony przez nas bioetanol jest neutralny dla środowiska i bezpieczny dla zdrowia. Wielu producentów podaje informację, jaki bioetanol rekomendowany jest do ich produktów.