Wiosna, gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze jest czasem, gdy po kilku miesiącach uśpienia i spoczynku, boiska piłkarskie na nowo zaczynają być oblegane przez zawodników pragnących wrócić na murawę i rozpocząć sezon rozgrywek.

Aby było to możliwe jak najszybciej, na początku wiosny, gdy przyroda budzi się do życia należy rozpocząć procesy pielęgnacyjne naszego boiska sportowego. Pielęgnacja boisk piłkarskich w tym okresie powinna obejmować przede wszystkim zabiegi, dzięki którym zostanie ułatwiony dostęp potrzebnych składników odżywczych do korzeni trawy. W ten sposób możliwy będzie prawidłowy i szybki wzrost trawy po kilkumiesięcznym okresie spoczynku. Poniżej omówienie kilku kluczowych zabiegów, dzięki którymi taki efekt jest możliwy.
Wertykulacja
Jest to zabieg polegający na usuwaniu starych i obumarłych szczątków roślin z powierzchni boiska poprzez pionowe nacięcie darni. W ten sposób możliwy jest lepszy dopływ powietrza, składników odżywczych oraz wody do systemu korzeniowego trawy. Optymalnym czasem na wykonywanie tego zabiegu jest początek wiosny oraz początek jesieni. Zabieg wertykulacji powinien być wykonywany w połączeniu z aeracją, wówczas jest odpowiednim przygotowaniem gleby pod zabieg piaskowania boisk.
Aeracja
Napowietrzanie gleby, czyli aeracja jest to tak zwana podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich wykonywana przy użyciu aeratorów. Zabieg ten powoduje rozrost systemu korzeniowego trawy, a tym samym poprawę gospodarki wodno-gazowej w glebie. Podobnie jak w przypadku wertykulacji poprawie ulega przepuszczalność gleby, zwiększa się wykorzystanie stosowanych nawozów, wzrastają zdolności regeneracyjne oraz wzrasta stopień elastyczności murawy.
Piaskowanie boisk
Podczas intensywnego użytkowania boiska sportowego gleba staje się zbita i twarda, aby pozbyć się tego problemu z pomocą przychodzi piaskowanie boisk. Jest to zabieg polegający na wyrównaniu powierzchni trawnika poprzez użycie bardzo drobnych ziaren piasku. Celem tego zabiegu jest, podobnie jak dwóch powyższych, poprawa przepuszczalności gleby i ułatwiony dostęp potrzebnych składników do korzeni trawy. Piaskowanie boisk wpływa także na sam rozrost systemu korzeniowego, przez co trawa staje się mocniej ukorzeniona, a tym samym odporniejsza na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Piaskowanie boisk pomaga także przy szybszym odprowadzaniu wody po ulewach, dzięki czemu woda nie zalega na boisku. Jest to zabieg, który powoduje, że trawa rośnie i rozwija się w prawidłowy sposób.
Głębokie spulchnianie
Podobnie jak w przypadku powyższych zabiegów pielęgnacyjnych, zabieg głębokiego spulchniania także wpływa na polepszenie stosunków wodno-gazowych w glebie. Poprzez głębokie nacięcia, noże spulchniają glebę, która staje się lekka i porowata. Pielęgnacja boisk piłkarskich poprzez głębokie spulchnianie nie uszkadza wierzchniej warstwy boiska, zostaje ona w nienaruszonym stanie, jedynie głębsze partie gleby ulegają spulchnianiu, co służy mocniejszemu ukorzenianiu się trawy.