O alergii tego typu jest mowa gdy dziecko ma dwie alergie na raz, a objawy uczuleniowe po kontakcie z różnymi alergenami są bardzo podobne.
Najczęściej z taką alergią krzyżową dziecko ma do czynienia przy uczuleniu na pyłki roślinne.
Zwykle pojawiają się u starszych dzieci. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzone uczulenie na pyłki czy sierść, to po jakimś czasie być może wystąpi również alergia na warzywa czy owoce.
Lekarz stwierdzi u dziecka alergię krzyżową, jeżeli z badań wyniknie, iż jest uczulone na alergeny, mające w swoim składzie pewne wspólne cząsteczki białkowe – epitopy.
Bardzo podobne substancje pobudzają przeciwciała, co prowadzi do reakcji alergicznych. Podobieństwo takich białek musi wynosić minimum 70%, aby organizm zareagował.
Objawy:
– wodnisty katar,
– kaszel,
– obrzęk krtani,
– duszności.
– łzawiące oczy,
– zapalenie spojówek,
– pokrzywka,
– biegunka.
Ponadto chore dziecko odczuwa swędzenie na ciele, może pojawić się przy tym rumień, pojawiają się również trudność w swobodnym oddychaniu.
Zanim specjalista stwierdzi, iż dziecko ma alergię krzyżową, przeprowadzi rozmowę. Zapyta co dziecko ostatnio jadło, z jakimi pyłkami mogło mieć kontakt, zaleci testy alergiczne.
Bez względu na to jaką metodę leczenia wybierze lekarz, będzie to rewolucja w trybie życia i żywienia dziecka. Trzeba będzie wyeliminować z menu dziecka jedzenie, które zawierają szkodliwe czynniki. To nie oznacza, że zabraniać się będzie dziecku normalnej aktywności. Chodzi np. o to by nie zapisywać go na jakieś wyczynowe, zajęcia sportowe. Konieczne będą także zażywanie leków przeciwalergicznych.
Lista najczęstszych krzyżówek:
• pyłek brzozy, leszczyny, olszy, dębu, grabu, buku z selerem, jabłkiem, gruszkom, czereśnią i wiśnią, pieprzem;
• pyłek traw z melonem, arbuzem, pomidorem, orzechami ziemnymi;
• pyłek bylicy z selerem, marchewką;
• roztocze kurzu ze skorupiakami;
• mleko krowie z mlekiem kozim, wołowiną;
• białko jaja kurzego z jajkami gęsimi, kaczymi, pierzem;
• sierść kota z mięsem wieprzowym;
• pszenica z żytem, sezamem, kukurydzą.
więcej: http://www.witaminy-mineraly.pl/nastroj/sezonowo-czy-caly-rok-alergia.html