Ryszard Kapuściński i jego twórczość

Filed in Kultura by on 23 października 2012 0 Comments

Ryszard Kapuściński to niekwestionowany autorytet wielu pokoleń czytelników.

Szczególnie cenią go ci, którzy podróże traktują jako pasję i sposób poznawania  życia w różnych częściach świata. Jest on legenda polskiego i światowego reportażu. Podróżował i opisywał wszystko co wydawało mu się istotne. Robił to po mistrzowsku. Jego największą miłością była bez wątpienia Afryka- jej poświęcił najwięcej miejsca w swoich książkach.

Jego debiutem literackim w 1962 roku  był “Busz po polsku” – cykl reportaży z kraju. Daje mu to przepustkę do tego aby zostać członkiem PAP-u i rozpocząć wyprawy. Efektem tej podróży są “Czarne gwiazdy” oraz “Gdyby cała Afryka”. Niedługo potem wyrusza w podróż po południowych republikach ZSRR, a po podróży pisze “Kirgiz schodzi z konia” (1968).

Jeszcze w tym samym roku wyrusza na 5 lat do Ameryki Południowej. Pełni on tam funkcję stałego korespondenta w Chile, Brazylii i Meksyku. Widząc liczne krwawe zamieszki, ma inspirację do napisania kolejnego cyklu reportaży czyli “Chrystus z karabinem na ramieniu” (1975) i “Wojna futbolowa” (1978). Następnie poznaje on kraj jakim jest Angola, co opisuje w książce “Jeszcze jeden dzień życia” (1976).

Szczególnie ważne w jego twórczości są “Cesarz” (1978) i “Szachinszach” (1982) . w nich Kapuściński zaskakuje sposobem przedstawienia reportażu, łącząc go z powieścią. Wysoki poziom „ Cesarza” odzwierciedlony jest w blisko 30 przekładach językowych oraz adaptacji teatralnej. Lata 80. XX wieku to okres kiedy Kapuściński z reportera staje się publicystą i pisarzem. Wydaje zbiór wierszy  Pt. “Notes” (1986) oraz  aforyzmów Pt. “Lapidarium” (1990).

Jedną z jego ostatnich podróży był wyjazd do ZSRR, czego efektem w 1993 roku jest “Imperium” oraz  ponowny wyjazd do Afryki – tutaj pisze “Heban” (1998). Kolejno ukazują się jeszcze „Lapidarium IV i V, a w 2003 „Autoportret reportera”. Rok później „Podróże z Herodotem” zaś w 2006 tomiki wierszy „Prawa natury” oraz „Ten inny”.

Ryszard Kapuściński umiera 23 stycznia 2007 roku, zostawiając po sobie piękną i niepowtarzalną spuściznę. 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *