Każdy człowiek ma swoje nawyki. Tyczy się to także tych najmniejszych. Jakie nawyki najczęściej mają małe dzieci?
Uderzanie głową w przedmioty, ściany to dość częsty problem rodziców. Dotyczy on około 20% dzieci.
Dlaczego to robią?
Otóż dzieci specjalnie uderza głową, gdyż jest to próba zaśnięcia, pocieszenia się – ulżenia w bólu, np. ząbkowania, lub wyładowania frustracji. Ponadto możliwe jest, że chce zwrócić na siebie uwagę. Z badań wynika, iż częściej zdarza się to chłopcom niżeli dziewczynkom. Może się to pojawić w drugiej połowie pierwszego roku życia.
Ssanie palca to popularny sposób gdy dziecko chce się uspokoić oraz pocieszyć. Wiadomo jest, że robi to już w łonie matki. Robi to kiedy jest zmęczony, znudzony lub obawia się czegoś. Z reguły ssanie u dziecka jest zauważalne przed zaśnięciem. Kiedy dziecko rośnie powinno zaprzestać ssania kciuka, bo może to mieć wpływ na jego zgryz i możliwe wady wymowy.
Masturbacja – eksploracja stanowi część rozwoju dziecka. Robi to, gdyż sprawia mu to przyjemność. Zainteresowanie dziecka genitaliami jest dość naturalne – to tak samo jak dziecko bawi się palcami u rąk czy nóg. Nie jest to niepokojące, jeśli oczywiście dziecko nie robi tego nagminnie.
Obgryzanie paznokci u dzieci
Obgryzanie paznokci to objaw znudzenia lub zmartwienia dziecka. Często przeradza się to w nawyk i stanowi potem po prostu siłę nawyku. Co trzecie dziecko w podstawówce niestety obgryza paznokcie. Należy przeciwdziałać temu, a nie czekać, aż samo minie, bo tak wcale być nie musi.
Dłubanie w nosie
Dłubanie w nosie to efekt znudzenia lub stresu. Uważa się, iż jest to nawyk nerwicowy. Początkowo należy sprawdzić, czy dziecko nie ma na coś alergii, gdyż dłubanie może być efektem zbierającej się wydzieliny w nosie, która mu przeszkadza. Ten nawyk dotyczy niemal każdego dziecka. Jest on normalny. Trzeb tylko w porę go tego oduczyć.