Do grupy najbardziej popularnych zabiegów fizykoterapeutycznych należą zbiegi bazujące na leczniczym, stymulującym działaniu prądu elektrycznego, który wnika w głąb tkanek ludzkiego organizmu i pobudza je do wzrostu, łagodzi bóle lub przyspiesza regenerację nerwów, włókien mięśniowych czy innego rodzaju tkanek. Zabiegi z prądem są popularną formą zabiegów rehabilitacyjnych. Fizykoterapia, a także cała współczesna medycyna korzysta z takich zabiegów jako ważnego wsparcia przy leczeniu różnego rodzaju dolegliwości.
Współczesna fizykoterapia korzysta z kilku rodzajów prądu. Są to prądy o małej częstotliwości wykorzystywane w zabiegach elektrostymulacji, jest to również prąd stały stosowany w galwanoterapii lub jonoforezie, są to również specyficzne rodzaje prądów stosowanych w mniej znanych zabiegach tj. prądy diadynamiczne lub prądy o średnich częstotliwościach. Obecnie najpopularniejszą formą stymulacji prądem są zabiegi bazujące na prądzie stałym. Galwanizacja, czyli przepuszczenie przez skórę impulsów elektrycznych, które wnikają w głąb tkanki mięśniowej, jest jednym z typowych zabiegów tego rodzaju. W fizykoterapii galwanizację wykorzystuje się do stymulowania mięśni, łagodzenia bólu, a także w leczeniu uszkodzonych nerwów obwodowych. Zabiegi galwanizacji są także zalecane w chorobach reumatycznych. Pomagają rozluźnić struktury mięśniowe i w ten sposób złagodzić ból oraz wspomóc pozostałe zabiegi rehabilitacyjne, którym poddawany jest pacjent. Innym popularnym zabiegiem bazującym na wykorzystaniu prądu stałego jest jonoforeza. Zabiegi tego typu pomagają w nieinwazyjnym dostarczeniu do tkanek określonych substancji leczniczych, pod postacią jonów. Zwykle są to substancje przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Sama jonoforeza jest również skutecznym zabiegiem pomagającym w zmiękczaniu blizn.
Fizykoterapia to także zabiegi, których celem jest stymulacja mięśni do rozwoju i wzrostu. Za realizację tak nakreślonego celu odpowiadają przede wszystkim zabiegi bazujące na prądzie o małej częstotliwości. Elektrostymulacja jest książkowym przykładem tego typu zabiegów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na pobudzenie mięśni do działania w przypadku uszkodzenia lub przerwania nerwów obwodowych. Stosując elektrostymulację takie skurcze są wymuszane przez działanie prądu (elektrody przykłada się na dwóch końcach mięśnia, tak by wymusić jego skurcz). Tego typu zabiegi fizykoterapii polecane są w przypadku głębokich zaników mięsni, a także przy częściowym, a nawet całkowitym uszkodzeniu nerwów.