W okresie już wczesnej jesieni warto pomyśleć o tym w jaki sposób przygotować systemy nawadniania boisk sportowych na nadejście zimy. Aby uchronić plastikowe elementy systemu nawodniającego przed uszkodzeniem przez zamarzającą wodę, należy je zabezpieczyć przed prognozowanymi pierwszymi przymrozkami.
Podstawowym krokiem jaki należy wykonać jest odcięcie dopływu wody. Prze-ważnie zawory doprowadzające zlokalizowane są w studzienkach lub wewnątrz budynków. Krany które zostały wyprowadzone na zewnątrz, należy opróżnić z zalegającej wody aby nie doszło do uszkodzenia zaworów. Jeżeli z różnych przy-czyn nie można tego zrobić, należy obowiązkowo dokonać ich zabezpieczenia np. poprzez okręcenie matą izolacyjną, słomą lub pianką. Podczas zabezpieczania powinniśmy, również uwzględnić ewentualne elementy orurowania, które można ochronić za pomocą chociażby otuliny do rur więcej na garten-sport.pl
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na usunięcie zalegającej wody jest tzw. grawitacyjne spuszczenie wody. Jest to rozwiązanie które przy zachowaniu odpowiedniego kąta nachylenia systemu nawodnienia, samodzielnie opróżni rury z wody dzięki zastosowaniu automatycznych zaworów odwadniających. Innym popularnym sposobem na pozbycie się wody jest przedmuchiwanie sprężonym powietrzem. Do tego celu niezbędna będzie kompresor, który należy podłączyć w miejscu, w którym woda dostaje się do całego systemu. Woda zostanie wypchnięta dzięki wysokiemu ciśnieniu powietrza. Po zakończeniu tej czynności warto pamiętać o zamknięciu wszystkich zaworów, by nie dopuścić do ponownego za-wilgocenia przewodów.
W przypadku, kiedy podczas pielęgnacji boisk sportowych korzystamy z pomp pobierających wodę z otwartego zbiornika wodnego lub też ze studni, należy je wyjąć, odłączyć od rur nawadniających i spuścić z nich wodę. W przypadku wy-korzystania pomp głębinowych nie ma takiej potrzeby, ponieważ zlokalizowane są głęboko pod powierzchnią ziemi i pozostają one chronione przed przemarznięciem pomimo mrozów panujących przy gruncie.
Sterowniki systemu nawadniania, które zamontowane są na kranach należy zdemontować i przechowywać w ciepłym miejscy. Ta sama procedura dotyczy również reduktorów, filtrów, zraszaczy, węży i pistoletów itp., które po opróżnieniu z wody również przechowuje się w suchym ciepłym miejscu.
Przygotowanie instalacji nawadniającej do zimy nie należy do najprostszych za-dań i wymaga bardzo dużo czasu. Jeżeli natomiast będziemy dokładni i cierpliwi w działaniu oraz będziemy przestrzegać podstawowych zasad, to system nawad-niania będzie bardzo dobrze przygotowany na kolejny sezon.