Często zaczynając grę na instrumencie klawiszowym nie chcemy przepłacać, dlatego pierwsze kroki „stawiamy” na urządzeniach używanych, na których nauczymy się podstaw i zachęcimy do systematyczności. Wybierając używane instrumenty muzyczne powinniśmy zwrócić uwagę na szereg rzeczy, aby dobrze zainwestować pieniądze i nie zrazić w sobie pasji do tej pięknej dziedziny jaką jest muzyka.
Przede wszystkim zabierając się do kupna używanego sprzętu warto jest zastanowić się, co chcemy kupić. Które z instrumentów klawiszowych najbardziej nas interesują i jak długo zamierzamy grać na naszym pierwszym sprzęcie. W przypadku, kiedy dojdzie już do transakcji – przed nią obejrzyjcie dokładnie cały sprzęt.
Po pierwsze przyjrzyjcie się śrubkom! Tak, to może wydać się dziwne, ale jeżeli będą wyglądały jak nienaruszone, to jest szansa, że instrument nie przechodził renowacji. One są potwierdzeniem tego, czy instrument już był otwierany czy nie. Jeżeli był koniecznie dopytajcie z jakiego powodu? Jeżeli właściciel sprzętu zaczyna unikać tematu, wy uciekajcie jak najdalej od niego!
Najważniejszą częścią instrumentów klawiszowych jest oczywiście klawiatura. Jej stan jest bardzo ważny i to jest druga rzecz, której powinniście dokładnie się przyjrzeć. Sprawdź czy wszystkie klawisze działają i mają dźwięk (często jest tak, że zepsute klawisze ze środka przekładane są na brzegi instrumentu). Warto przyjrzeć się, czy odstęp między klawiszami jest równy i czy same klawisze są równo rozmieszczone.
Zanim kupisz używany instrument konkretnej marki poczytaj o tym, jakie są wady produkcyjne. Niektóre instrumenty klawiszowe mają problemy „wrodzone” i nie są wynikiem działań poprzedniego właściciela. Jednak kupowanie wadliwego sprzętu odradzamy! Skoro ma być używany, to już lepiej, żeby nie był wadliwy.
Instrumenty klawiszowe powinny Ci dobrze służyć, dlatego sprawdź rok produkcji cuda, które planujesz zakupić. Jest różnica pomiędzy 20-letnim instrumentem a 5-letnim. Dlatego nie zastanawiaj się i wybierz młodszy model. Może i właściciel „staruszka” będzie Cię żarliwie przekonywał o zaletach i tradycjach pracy z takim urządzeniem, ale nie daj się!
Pamiętaj, że wybierając instrumenty klawiszowe kierujesz się nie tylko ceną, ale również tym, aby dobrze służył Ci podczas Twojej nauki gry. Muzyka ma sprawiać Ci radość, a efekty Twojej pracy mają być satysfakcjonujące dla ucha. Co prawda złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy, ale jeżeli zaczniesz na źle brzmiącym sprzęcie, to nigdy nie będziesz wiedział, czy dobrze grasz.