W czasie intensywnego użytkowania murawy podczas rozgrywek sportowych i treningów ważne jest zadbanie o prawidłową pielęgnację boiska. Należy odpowiednio przygotować glebę, następnie dbać o prawidłowy wzrost i rozwój trawy pokrywającej boisko piłkarskie, a także pamiętać o licznych zabiegach, które pozwolą na utrzymanie murawy w dobrej kondycji.
Jest to bardzo istotne, ponieważ poza walorami estetycznymi, dbałość o prawidłową pielęgnację boiska wpływa również na jakość oraz ogólny komfort gry zawodników. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jest nawadnianie boisk piłkarskich. Jest to proces niezbędny w prawidłowym wzroście trawy, szczególnie w okresie letnim, gdy wysokie temperatury i palące słońce powodują zwiększone ryzyko wystąpienia suszy.

Rodzaje systemów nawadniających boiska sportowe
Systemy nawadniania boisk są zależne od rodzaju posianej trawy, wielkości obiektu oraz jego przeznaczenia. W przypadku boisk piłkarskich najczęściej stosowane są zraszacze umieszczane w płycie boiska, na obwodzie lub w świetle bramki. Mogą to być zraszacze przekładniowe, których potrzebna jest większa ilość, by możliwe było precyzyjne dozowanie wody lub zraszacze sektorowe, które posiadają większy zasięg dostarczanej wody. Z tego względu są one instalowane w mniejszej ilości, a proces nawadniania boisk piłkarskich nadal odbywa się w sposób dokładny i równomierny. Cały system nawadniania zarządzany jest przez sterowniki odpowiedzialne za poszczególne sekcje zraszaczy.
Nawadniania boisk piłkarskich – najważniejsze zasady
Budowa odpowiedniego systemu podlewania to dopiero połowa sukcesu. Teraz należy zadbać o to, by cały proces podlewania odbywał się w sposób prawidłowy. Istnieje kilka podstawowych zasad, które powinny być stosowane, aby nawadnianie boisk piłkarskich spełniało swoją funkcję tzn. wpływało pozytywnie na wzrost i rozwój trawy. Pierwszym ważnym aspektem jest wybór pory dnia, w której załączą się zraszacze. Zdecydowanie najlepszy wybór to poranek, przed wschodem słońca lub wieczór, tuż po zachodzie słońca. Nie należy podlewać boiska w ciągu dnia, szczególnie w okresie letnim podczas upałów i wysokich temperatur, ponieważ większość wody odparuje, zamiast dotrzeć do systemu korzeniowego. Ponadto, istnieje ryzyko, że źdźbła trawy zostaną poparzone w wyniku skupiania promieni słonecznych przez krople wody. W przypadku nawadniania boisk piłkarskich o poranku odpowiednia ilość wody zostaje przetransportowane do korzeni, a ewentualny nadmiar w ciągu dnia będzie mógł odparować.

W przypadku wieczornego podlewania należy uważać, aby nie stosować zbyt dużej ilości wody, gdyż jej nadmiar może nie zostać odparowany i woda będzie zalegać na płycie boiska. Nie jest to pożądana sytuacja, ponieważ może doprowadzić do rozwoju grzybów. Ważnym punktem jest również częstość oraz ilość wody stosowanej do podlewania. Istnieje zasada, która mówi, że lepiej jest nawadniać boisko rzadziej, ale większą ilością wody. Pozwala to na rozwój systemu korzeniowego, ponieważ woda nie utrzymuje się tylko na wierzchniej warstwie boiska, ale przenika także w głąb gleby. W ten sposób utrzymywany jest odpowiedni poziom wilgotności, zwiększona zostaje odporność murawy oraz poprawia się jej ogólny wygląd.