Biżuteria Sutasz szturmem wdarła się na polski rynek, zyskując sympatię szerokiego grona klientów. Multikolorowe koraliki i kamienie oraz wiskozowe sznurki czy jedwabne tasiemki wodzą na pokuszenie, stając się obiektem pożądania u osób, które cenią niebanalne dodatki. Nie ulega wątpliwości, że wystarczy raz spojrzeć na biżuterię wykonaną w tej technice, aby zakochać się w niej od pierwszego wejrzenia. Może właśnie w tym tkwi jej fenomen popularności…
Biżuteria Sutasz podnosi atrakcyjność zarówno codziennej, jak i odświętnej stylizacji. Charakteryzuje się oryginalnym haftem, który umożliwia uzyskanie oryginalnych efektów, zarówno jeśli chodzi o względy kolorystyczne, jak i wzornicze. W jej przypadku ponad wszystko liczy się precyzja wykonania, z dbałością o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, a przy okazji odrobina finezji. Rodzi się jednak pytanie, skąd wywodzi się ta technika sporządzania biżuterii? Soutache (sutasz) swoje nazewnictwo zawdzięcza podstawowemu elementowi, a zatem plecionemu z jedwabiu lub wełny sznurkowi, o szerokości około czterech milimetrów.
Technika wytwarzania biżuterii sutasz była jednak znana już w starożytnych Chinach, skąd przywędrowała do Europy wraz z jedwabiem. Najszybciej przypadła do gustu mieszkańcom Bałkanów, choć z równie wielką satysfakcją sięgali po nią przedstawiciele carskiej Rosji. Aby podnieść jej walory estetyczne, zaczęto dodawać do plecionki pozłacane i posrebrzane sznurki, których zadaniem było również podniesienie jej aspektów wytrzymałościowych. Przy pomocy tej techniki, wykańczano brzegi ubrań, tworzono galony, pagony, lampasy czy szamerunki. Jednak prawdziwe zastosowanie biżuterii Sutasz wyeksponowała Dori Csengeri – projektantka i artystka izraelskiego pochodzenia. Ręcznie wytwarzana jest najlepszym przykładem oryginalności, niepowtarzalności i wyjątkowości, stąd też nie ma się co dziwić, że tak szybko wypełniła pustkę między tanią, masową biżuterią, a jej ekskluzywnymi odpowiednikami.
Biżuteria Sutasz coraz częściej znajduje zastosowanie w roli dodatku ślubnego. Duży udział w tym zakresie odgrywa jej nieograniczona możliwość dostosowania do wybranej stylizacji. W sprzedaży bowiem znajduje się wiele sznurków, kryształów czy kamieni, dzięki czemu ich dopasowanie do sukni ślubnej, obuwia czy tonacji kolorystycznej ślubu nie stanowi najmniejszego problemu. Dodatkowo, jest szalenie oryginalna, gdyż własnoręcznie robiona, co sprawia, że każda stylizacja nabiera wyjątkowości w każdym, nawet najdrobniejszym calu.