Wybór obrączek ślubnych uważany jest przez wiele par za jeden z najtrudniejszy ze wszystkich przygotowań ślubnych. W końcu obrączki będziemy nosić przez wszystkie dni w roku, muszą zatem nie tylko odpowiadać naszym gustom, ale również dobrze prezentować się przy intensywnym użytkowaniu oraz nie niszczeć zbyt szybko. To jednak nie wszystko – obecnie ilość wzorów i krojów obrączek sprawia, że wybór wydaje się być jeszcze trudniejszy niż w czasach, gdy praktycznie go nie było. Jak więc go podjąć?
Obrączki ślubne – sklep „firmowy” czy jubiler?
Podstawową kwestią jest przede wszystkim obejrzenie interesujących nas wzorów na żywo. Wszystkie obrączki ślubne prezentowane w internecie mogą nam się podobać głównie ze względu na dobrze zrobione zdjęcia oraz brak porównania w stosunku do np. naszej ręki. Z tego powodu poleca się przejście po salonach jubilerskich i samodzielne ocenienie, czy faktycznie wzory, które wpadły nam w oko, są tak korzystne, jak się nam to zdawało. Dodatkowo, każdy jubiler powinien zdjąć miarę z palca – tutaj trzeba pamiętać, aby zamówić obrączki z odpowiednim wyprzedzeniem, nie jednak zbyt wcześnie. Jeśli stracimy na wadze albo przybierzemy kilka kilogramów mogą być niezbędne szybkie poprawki, a tego trudno dokonać, gdy zdecydujemy się już np. na grawerowanie.
Wiele osób obecnie decyduje się na obrączki łączone, z białego oraz żółtego złota. Taki wybór może być dobry, jeśli nie zamierzamy obrączek bardzo eksploatować oraz wybierzemy sprawdzonego wykonawcę. W innym przypadku zdarza się, że tak łączone materiały w obrączkach ślubnych mogą się rozchodzić. Trzeba mieć też na uwadze, aby łączenie nie było wklęsłe – w innym przypadku brud będzie wchodził bezpośrednio w łączenie, sprawiając, że obrączka nie tylko szybciej się zniszczy, ale będzie również nieestetycznie wyglądać.
Nowoczesność i w tej dziedzinie
Nowoczesne obrączki ślubne często są różnicowane pod względem płci. Mężczyźni zamawiają dla siebie gładkie obrączki z pełnego materiału, podczas gdy kobiety decydują się na obrączki z drobnymi zdobieniami, np. w formie kamieni. Jest to dobry wybór, jeśli w obrączce będą kamienie szlachetne, a nie np. cykorie. Ten drugi wybór spowoduje, że jeśli kiedyś nadejdzie potrzeba zmiany rozmiaru obrączki, to kamienie zwyczajnie wypadną, a sama obrączka nie będzie już taka ładna.
Wybierając obrączki ślubne warto zwrócić uwagę na próbę złota. Lepiej zapłacić kilkaset złotych więcej, aby próba była dobrej jakości, bo przekłada się to na mniejsze zniszczenia podczas codziennego noszenia obrączki. Dla zmniejszenia kosztów można np. przetopić własne, rodzinne złoto.