W Europie już dawno domy drewniane stały się bardzo popularne. Z powodzeniem konkurują z domami murowanymi. Także w Polsce, od pewnego czasu, widać ogromne zainteresowanie tą technologią i coraz więcej inwestorów decyduje się właśnie na budowę domu z drewna. Więcej informacji na stronie internetowej: domy z drewna.
Domy z drewna: dlaczego warto zdecydować się na ich budowę.
Powodów dla tak dużego zainteresowania jest kilka. Spróbuję Wam je przedstawić w dużym skrócie. Otóż budowa domu drewnianego jest zapewne tańsza niżeli domu murowanego. W obecnych czasach każdy z nas podczas budowy domu chce zminimalizować koszty. Tym bardziej, że według statystyk obecnie ponad 90% inwestorów, którzy budują domy korzysta z kredytów. Budując dom drewniany można zminimalizować te koszty. Stwierdzicie, że jeśli dom jest tani to pewnie i jakość pozostawia wiele do życzenia. Otóż ta „taniość” wynika z materiałów, które stosowane są do produkcji domów drewnianych. Drzewo jest surowcem ogólnodostępnym i stosunkowo tanim w porównaniu do cegły, pustaków itp. Sam proces obróbki, dzięki zaawansowanej technice jest szybki, prosty a zarazem tani.
Kolejną zaletą domów drewnianych jest krótki czas budowy, co także minimalizuje koszty. Budowa w zależności od kubatury zajmuje od kilku dni do kilku tygodni, gdzie budowa domu murowanego zajmuje o wiele więcej czasu. Dodatkowo budowę domu drewnianego można wykonywać w okresie zimowym pod warunkiem, ze wcześniej przygotujemy fundament. Lekka konstrukcja sprawia, że można przewozić gotowe elementy (ściany itp.) na plac budowy.
Kolejną korzyścią, jaka płynie z użytkowania domu drewnianego jest zapewne jego ogrzanie. Domy drewniane budowane np. systemem kanadyjskim posiadają cały szereg ociepleń począwszy od specjalnych folii wiatrochronnych, paroizolacyjnych skończywszy na styropianie. Ocieplenie głównie stanowi wełna mineralna „montowana” w konstrukcję ścian. Dodatkowo z zewnątrz dom drewniany można ocieplić jeszcze styropianem. W domach drewnianych elewacja zewnętrzna może być także wykonana z tynku mineralnego. Sprawia to, że z zewnątrz nie sposób poznać, czy jest to dom drewniany, czy też dom murowany.
Niepowtarzalny efekt można uzyskać decydując się na budowę domu drewnianego z poryciem dachu z trzciny. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty w dobie dzisiejszego „pędu”, ciągłej pogoni za pieniędzmi decydując się na budowę domu drewnianego oszczędzisz właśnie ten czas, oszczędzisz pieniądze.
Co jest jeszcze ważne mieszkanie w drewnianym domu jest o stokroć zdrowsze niżeli w domu murowanym . Zostało to udowodnione naukowo. Czas obalić mity, że dom drewniany to „domek z zapałek”, który pod wpływem niewielkiego wiatru zostanie „zdmuchnięty”.