Dobór biustonosza sportowego, podobnie jak klasycznego, którego używamy na co dzień, nie jest rzeczą prostą. Wymaga od nas znajomości tematu, przede wszystkim elementów, na jakie należy zwrócić uwagę. A jednym z nich jest oczywiście rozmiar biustu. Dopiero wtedy możemy przystępować do kolejnych etapów.
Biustonosze sportowe dzielą się na trzy rodzaje. Pierwszy to compression bra, który dedykowany jest paniom o małym lub średnim rozmiarze piersi. Stanowi odpowiednik miseczek A/B. Jego konstrukcja została tak zaprojektowana, aby zminimalizować ruchy biustu poprzez przyciśnięcie ich do klatki piersiowej. Kolejny rodzaj to encapsulated comression bra, który charakteryzuje się lepszymi właściwościami stabilizującymi niż jego poprzednik, ponieważ posiada umiejętność dociśnięcia każdej piersi oddzielnie. Z tego powodu polecany jest kobietom, które trenują intensywniejsze dyscypliny sportowe lub mają większy rozmiar biustu. Trzeci rodzaj biustonosza sportowego stanowi adjustable encapsulated comression bra, który również wykazuje się umiejętnościami przyciśnięcia każdej piersi oddzielnie, jednak z wszystkich dostępnych na rynku staników charakteryzuje się największą stabilnością. To, co wznosi go na szczyty popularności to dodatkowo fakt, że wyposażony jest w regulowaną taśmę pod biustem, dlatego zarezerwowany jest dla pań o obfitych kształtach lub dla tych, które wykonują intensywną aktywność fizyczną.
Gdy już rodzaj biustonosza sportowego mamy wybrany, wówczas warto wykonać kilka podskoków albo nawet bieg w miejscu, aby sprawdzić, czy rzeczywiście zapewnia nam taki komfort, jakiego byśmy oczekiwały. Warto zwrócić uwagę, aby pas stanika nie był za ciasny. Niedopuszczalne jest, aby biustonosze sportowe „podjeżdżały” nam do góry czy przesuwały się w momencie, gdy podnosimy ręce do góry. Ważne są również ramiączka, które powinny być tak wyregulowane, aby utrzymywały nasze piersi we właściwym miejscu, ale jednocześnie nie uciskały skóry na ramionach.
Biustonosze sportowe, które są źle dobrane, mogą doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń oraz zniekształceń piersi. Niektóre panie skarżą się również na inne dolegliwości, takie jak: bóle pleców, kręgosłupa czy głowy. Niewłaściwie dostosowany stanik będzie powodować garbienie się, ponieważ kobieta chcąc zmniejszyć ból piersi spowodowany rozciąganiem się tkanki, będzie szukała takiej pozycji, która przyniesie jej choć krótkotrwałą ulgę. Warto zauważyć, że nieodpowiednie ułożenie kręgosłupa może być przyczyną wielu poważnych dolegliwości, np. może spowodować wyskoczenie dysku.