VAT, czyli podatek od towarów i usług to powszechny podatek pośredni, który uderza w każdą osobę funkcjonującą w ramach otwartej gospodarki – niezależnie od tego czy jest się osobą fizyczną, czy przedsiębiorcą, kupują usługi lub produkty każdy płaci podatek VAT. W przypadku przedsiębiorców istnieje jednak możliwość odliczenia części tego podatku i jego zwrotu przez US, jeśli produkty lub usługi zakupione przez przedsiębiorcę są wykorzystywane do prowadzonej przez niego działalności – lista tych produktów i usług jest określona w szczegółowych przepisach i często się zmienia. Podobnie wyglądają sprawy, jeśli chodzi o odliczanie VAT od samochodu osobowego.
Do końca 2013 roku, przedsiębiorca kupując samochód osobowy (masa całkowita pojazdu nie przekraczająca 3,5 tony) mógł liczyć na zwrot podatku VAT wielkości 60% całej kwoty podatku, jednak nie więcej jak 6000 złotych. Od 2014 roku przepisy uległy zmianie i każdy przedsiębiorca będący płatnikiem podatku VAT ma możliwość odliczenia 100% wartości tego podatku przy zakupie auta osobowego na potrzeby firmy lub 50% wartości podatku, jeśli auto będzie używane w systemie mieszanym, czyli na potrzeby firmy i dla celów prywatnych. Co ciekawe, odliczanie VAT od samochodu osobowego do pełnej wartości tego podatku, nie odnosi się wyłącznie do kwestii zakupu samego pojazdu. Obecnie będzie ono dotyczyło również kosztów związanych z eksploatacją samochodu osobowego, a więc jego serwisem czy kosztami zakupu paliwa – bez względu na rodzaj paliwa, na jaki ten samochód jeździ.
Wcześniejsze przepisy nie pozwalały na odliczenie VAT od samochodu osobowego w kwestii paliwa. VAT od paliwa można było jedynie odliczać w przypadku posiadania przez firmę samochodów ciężarowych, co w pewnym okresie czasu stało się przyczyną wrzucenia na rynek dużej ilości tzw. samochodów z kratką, które będąc samochodami typowo osobowymi, rejestrowano jako pojazdy ciężarowe i w ten sposób korzystano z odliczeń. Nowe przepisu mają uregulować rynek i wprowadzić przejrzyste zasady stosowania odliczeń VAT od samochodów osobowych oraz ciężarowych, z których korzystają przedsiębiorcy. Niestety nie wszystkie przepisy z tego obszaru spodobają się przeciętnemu przedsiębiorcy.
Po pierwszy, jeśli przedsiębiorca będzie chciał, by odliczenie VAT od samochodu osobowego było pełne, będzie musiał złożyć deklarację, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności firmy – w żadnym przypadku nie będzie mógł być używany w celach prywatnych (czy to przez przedsiębiorcę, czy przez jego pracowników). Po drugie, maksymalne odliczenie będzie możliwe, jeśli przedsiębiorca będzie prowadził specjalną ewidencję przebiegu pojazdu, gdzie dokumentowane będą wszelkie informacje związane z używaniem samochodu do celów służbowych, zwłaszcza jego dzienne przebiegi.