Obecnie mnóstwo firm decyduje się na stałą obsługę prawną, ponieważ ona umożliwia kontrolowanie wszystkich bieżących spraw oraz szybkie wykrywanie ewentualnych nieprawidłowości.
Obsługa prawna polega na udzielaniu różnorodnych porad prawnych, pomaganiu w windykacji należności, przygotowywaniu projektów regulaminów oraz innych tego typu dokumentów wewnętrznych, opiniowaniu i sporządzaniu projektów umów, które zawierane są przez klienta, doradzaniu w sprawach korporacyjnych, zastępowaniu klientów w postępowaniach administracyjnych, uczestniczeniu prawników, radców, notariuszy czy też adwokatów w rokowaniach oraz negocjacjach z innymi firmami lub kontrahentami, a także taka obsługa polega na świadczeniu na preferencyjnych warunkach finansowych różnego rodzaju usług zastępstwa procesowego.
Na obsługę prawną decydują się osoby fizyczne, które prowadzą własną działalność gospodarczą, a także duże przedsiębiorstwa, gdzie na co dzień załatwianych jest mnóstwo spraw. Przed rozpoczęciem takiej obsługi między stronami musi zostać zawarta umowa, na mocy której będzie się odbywała cała współpraca między stronami. Należy liczyć się z tym, że obsługa prawna kosztuje. Nie są to zazwyczaj duże opłaty, dzięki czemu nawet osoby fizyczne mogą się zdecydować na taką stałą obsługę. Są to zazwyczaj rozsądne ceny, które zapewne usatysfakcjonują obie strony. Obsługą prawna zajmują się zazwyczaj radcy prawni, prawnicy, adwokaci, a także notariusze. Są to bowiem osoby, które doskonale znają polskie prawo. Obsługi finansowej mogą udzielać także aplikanci, ponieważ ich wiedza jest równie bogata, dlatego potrafią zawsze odpowiedzieć na poszczególne pytania bądź wątpliwości.
Przy realizacji tej obsługi ważne jest to, aby zleceniodawca zawsze współpracował z osobą, która zajmuje się tą usługą. Usługodawca nie może niczego ukrywać przed usługobiorcą, ponieważ mogłoby to niekorzystnie wpłynąć na końcowy bieg sytuacji. Jeśli coś zakończy się niepomyślnie z winy usługodawcy, to usługobiorca nie ponosi za to odpowiedzialności. Osoby udzielające porad prawnych najczęściej są przy kliencie, jednak jeśli nie mają one w danej sytuacji takiej możliwości, to są w stanie udzielać telefonicznych lub online. Oni nawet na odległość mogą udzielać porad związanych na przykład z prawem budowlanym, handlowym, prawem cywilnym, pracy, administracyjnym, karnym, gospodarczym czy też spółdzielczym. Warto zdecydować się na tego typu krok, ponieważ obsługa prawna da gwarancję, że wszystkie transakcje, jakie odbywają się na terenie firmy przeprowadzane są w sposób poprawny.