Nie każdy importer zabawek dba o jakość sprowadzanych przez siebie towarów. Wiele zabawek dostępnych na rynku ma skład i / lub konstrukcję niezgodną z normami, co oznacza, że mogą być niebezpieczne dla naszych pociech. Zgodnie z obiegową opinią podejrzliwie powinniśmy patrzeć na zabawki z chińskimi opisami na opakowaniach, jednakże nie jest to właściwy trop, ponieważ obecność takich napisów nie zawsze oznacza niską jakość. Zabawki sprzedawane w naszym kraju podlegają permanentnej kontroli ze strony Inspekcji Handlowej. Instytucja ta sprawdza, czy w zabawkach nie ma szkodliwych substancji, czy posiadają stosowne ostrzeżenia i dokładne instrukcje obsługi. Testowany jest także sposób wykonania i emisja hałasu. Jednakże zawsze może zdarzyć się, że dana seria trafi do sprzedaży zanim zostanie skontrolowana. Czym zatem kierować się podczas zakupów, aby ustrzec się przed nieszczęściem?
Bardzo często zdarza się, że importer zabawek lub hurtownia nie zwracają uwagi na prawidłowe oznaczenie sprzedawanych towarów – to właśnie ten mankament najczęściej pojawia się w raportach z kontroli. Dlatego wybierając zabawkę powinniśmy się upewnić, czy odpowiada ona wiekowi naszego dziecka, zwłaszcza jeżeli ma ono mniej niż 3 lata. Wówczas powinniśmy wykluczyć te zabawki, które dziecko mogłoby włożyć sobie do ust. Z tego samego powodu zrezygnować musimy również z materiałów, które mogą się potłuc lub pokruszyć. Zabawka dla dzieci odpowiednia dla dzieci w tym wieku nie powinna mieć ostrych krawędzi, sztywnych i wystających elementów. Jeżeli zabawka posiada jakieś linki lub sznurki wśród swoich części, ich długość powinna być możliwie jak najkrótsza, tak aby dziecko nie mogło zaciągnąć pętli na swoim ciele. Jeżeli zabawka jest na baterie, dziecko (także znacznie starsze niż 3-latek) nie powinno mieć do nich łatwego dostępu. W miarę możliwości powinniśmy także sprawdzić poziom emitowanego przez zabawkę hałasu. Innym ważnym wyznacznikiem bezpieczeństwa zabawki jest polska instrukcja obsługi. Jeżeli importer zabawek o nią nie zadbał, to nie powinien też liczyć na nasze zaufanie.
Podstawowym oznaczeniem świadczącym o bezpieczeństwie zabawki jest znak CE, ale przyznawany jest on przez samego producenta i w związku z tym często nadużywany. Dlatego lepiej sięgać po produkty posiadające szereg innych oznaczeń, takie jak Eko-znak czy certyfikaty Państwowego Zakładu Higieny, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Matki i Dziecka. Wśród oznaczeń międzynarodowych warto wskazać PEFC (znak potwierdzający m. in. zgodność z normami o charakterze ekologicznym), FSC (potwierdzenie pochodzenia drewna, które wykorzystano przy produkcji), a także TUV Rheinald Proof (symbol bezpieczeństwa i jakości materiału).
Nasza hurtownia przywiązuje bardzo dużą wagę do jakości sprzedawanych zabawek. Dlatego korzystamy usług najlepszych, sprawdzonych importerów, z którymi współpracujemy od lat. W związku z tym serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą systematycznie aktualizowaną ofertą.
Oferta hurtowni zabawek na stronie http://www.ultimar.pl/.