Ze względu na zmiany zachodzące w naszym klimacie, susza staje się coraz częstszym zjawiskiem, dlatego też aby zadbać o odpowiednie nawadnianie boisk piłkarskich, warto pomyśleć o wybudowaniu przy tego typu obiektach zbiorników, które pozwolą na skuteczne zbieranie i magazynowanie wody deszczowej, którą potem można skutecznie wykorzystywać właśnie do podlewania. Nawadnianie boisk sportowych jest zabiegiem, zakwalifikowanym do grupy zabiegów podstawowej pielęgnacji boisk sportowych.
Oznacza to, że jest to zabieg niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy. Powinien być wykonywany w zależności od potrzeb oraz warunków atmosferycznych. W okresie jesiennym murawa może być podlewana rzadziej w zależności od ilości opadów – więcej na garten-sport.pl. Natomiast w okresie letnim, nawadnianie powinno odbywać się co drugi dzień większym strumieniem wody, co spowoduje, że woda przeniknie w głąb systemu korzeniowego trawy i roślina będzie mogła ją zmagazynować. Istotne znaczenie podczas podlewania ma pora dnia w której dokonujemy tego zabiegu. Podlewanie boiska o poranku pozwali na odparowanie ewentualnego nadmiaru wody w ciągu dnia oraz chroni źdźbła trawy przed poparzeniem, do którego może dojść przy podlewaniu boiska sportowego w środku słonecznego dnia.
Wówczas krople wody na źdźbłach mogą działać jak soczewka skupiająca wiązkę światła, co może doprowadzić właśnie do poparzenia trawy. Odpowiednią porą dnia jest również późny wieczór. Każdorazowe ręczne podlewanie boiska, może okazać się nieco kłopotliwe dla właścicieli obiektów. Przydatnym w tym momencie mogą okazać się automatyczne systemy nawadniające. Zraszacze są urządzeniami, które są jednymi z podstawowych elementów wchodzących w skład wyposażenia boisk piłkarskich.
O nawadnianiu boisk sportowych właśnie w taki sposób, należałoby pomyśleć już na etapie projektowania i budowania boiska, ponieważ automatyczne zraszacze, instalowane są pod murawą i działają w sposób automatyczny. Najczęściej umieszczane są w kilku miejscach na płycie boiska i na obrzeżach.
Automatyczne sterowanie zraszaczami, umożliwia precyzyjne dozowanie ilości wody do każdego miejsca na boisku w tym samym czasie. Warto również pamiętać o dwóch aspektach, które pozwolą nam cieszyć się zadbaną murawą w sezonie piłkarskim, mianowicie aby w czasie suszy (na ile to możliwe) nie korzystać z murawy, ponieważ w tym okresie jest ona sucha i bardziej podatna na łamanie, co niekorzystnie wpływa na jej wzrost, a także ograniczyć do minimum ilości koszenia (do jednego w tygodniu, a nawet rzadziej).
Trawa po skoszeniu nie powinna być krótsza niż 50 mm. Przestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie posiadaniem zdrowo wyglądającej murawy.