Szlifierka to uniwersalne narzędzie, które przyda się w każdym warsztacie; zarówno tym profesjonalnym, jak i amatorskim. Chociaż podstawowa funkcja szlifierki nie sprawia wrażenia skomplikowanej – jest to po prostu wygładzanie powierzchni – to jednak poszczególne typy i modele tego urządzenia znacząco się od siebie różnią pod względem konstrukcji oraz możliwości.
Podstawowy podział dzieli szlifierki na kątowe, oscylacyjne, mimośrodkowe oraz taśmowe. Te pierwsze służą do obróbki metalu (szlifowanie, przecinanie) oraz do wykonywania nacięć w murze. Decydując się na ten typ szlifierki, warto sięgnąć po model z systemem antywibracyjnym. Szlifierki oscylacyjne służą do obrabiania powierzchni płaskich, ewentualnie lekko zaokrąglonych. Ich zaletą jest funkcja odsysania pyłu. Jeżeli potrzebujemy dobrego narzędzia do pozbycia się starej warstwy farby, sięgnijmy po szlifierkę mimośrodkową. Jak sama nazwa wskazuje, kluczową własnością tego rodzaju szlifierek jest mimośrodkowość, czyli stopień odchylenia stopy szlifierki podczas pracy; im wyższy będzie ten wskaźnik, tym większa będzie wydajność szlifowania. Poza tym w przypadku szlifierek tego rodzaju należy zwrócić uwagę na prędkość obrotową i możliwość jej regulowania (im większa prędkość, tym wydajniejsza będzie szlifierka), średnicę tarczy (duża średnica świetnie sprawdzi się w szlifowaniu dużych powierzchni, jednak taka szlifierka może się nie zmieścić w trudno dostępne miejsca) oraz akcesoria (wkładki z gąbki, gumowe tarcze, krążki papieru ściernego, wełny polerskie). Wreszcie szlifierki taśmowe służą do pracy na dużych powierzchniach i pozwalają na regulację grubości drewna litego i płyt okleinowych. Doskonale sprawdzają się w szlifowaniu podłóg i boazerii. Podobnie jak szlifierki oscylacyjne, posiadają one funkcję odsysania pyłów i odpadów.
Jak widać, trafny dobór szlifierki jest w dużej mierze uzależniony od tego, do czego chcemy jej używać. Do prostych czynności remontowych (szlifowanie niewielkich powierzchni, usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych) w zupełności wystarczy nam szlifierka o małej, wymiennej tarczy i mocy do 900-1200W. Zawodowiec z pewnością sięgnie po sprzęt bardziej zaawansowany, o dużej tarczy i mocy ponad 2000W. Większa moc znacznie zmniejsza ryzyko przegrzania się urządzenia podczas pracy. W wypadku długotrwałego szlifowania na znaczeniu zyskuje także masa, ponieważ lżejsza szlifierka nie męczy ramienia i pozwala pracować jedną ręką. Nie bez znaczenia jest także długość kabla zasilania.
Podczas zakupów warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie szlifierki. Powinno ono zawierać dodatkowy wkręcany uchwyt boczny, osłonę tarczy, a także specjalną walizkę na urządzenie (jest dużym ułatwieniem podczas transportu).
W obszernym katalogu sklepu narzedzia-lukow.pl można znaleźć bardzo szeroki wybór szlifierek, odpowiadający zróżnicowanym potrzebom naszych klientów.
Popytajcie poza tym znajomych. Często doświadczenie w pracy z danym typem czy modelem elektronarzędzia więcej powie niż katalog czy strona internetowa.