Czy pielęgnacja boisk piłkarskich jest potrzebna?

Filed in Biznes by on 26 maja 2020 0 Comments

Zadbany obiekt sportowy z równo skoszoną i soczyście zieloną trawą stanowi estetyczną wizytówkę danego boiska. Walory wizualne są bardzo ważne, jednak istotniejsze jest odpowiednie przygotowanie boiska do rozgrywek, aby zapewnić pełen komfort gry, wysoką jakość gry oraz bezpieczeństwo zawodników. W związku z tym na boiskach sportowych regularnie przeprowadzane są liczne zabiegi regeneracyjne i pielęgnacyjne. To właśnie dzięki odpowiedniej i profesjonalnej pielęgnacji boisk piłkarskich możliwe jest właściwe przygotowanie podłoża do przeprowadzania rozgrywek, co skutkuje prawidłowym wzrostem i rozwojem trawy, która nie tylko cieszy oko zadbanym wyglądem, ale także pozwala na efektywną grę piłkarską.

Jakie zabiegi obejmuje pielęgnacja boisk piłkarskich?

Trawa porastająca boiska piłkarskie, jak każda roślina potrzebuje do swojego wzrostu i rozwoju kilku podstawowych czynników takich jak słońce, woda i niezbędne składniki odżywcze oraz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Taką pielęgnację można podzielić na dwie zasadnicze grupy – pierwsza z nich dotyczy pielęgnacji podłoża boiska, nie bezpośrednio trawy, natomiast druga związana jest z zabiegami pielęgnacji boisk piłkarskich dedykowanych bezpośrednio do murawy. Pierwsza grupa pielęgnacji boisk piłkarskich dzieli się na podtrzymującą i regeneracyjną. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje takie zabiegi jak wertykulacja czyli spulchnianie, napowietrzanie oraz piaskowanie boisk. Wszystkie te zabiegi mają za zadanie rozluźnić strukturę gleby, zwiększyć jej elastyczność i przepuszczalność.

Dodatkowo, powodują polepszenie wymiany wodno-gazowej w glebie oraz łatwiejszy dostęp wody, powietrza oraz składników mineralnych w głąb gleby. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich pośrednio wpływa na silniejsze ukorzenienie się trawy. Jest to rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych na wiosnę, po przejściu mrozów, który przygotowuje glebę do zasiania trawy. Mogą być także wykonywane w późniejszym okresie w celu poprawy wymiany gazowej i łatwiejszego dostępu niezbędnych składników do korzeni trawy lub nieznacznego wyrównania terenu przez piaskowanie boisk. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich jest przeprowadzana także w okresie jesiennym w ramach przygotowywania boiska na nadejście zimy poprzez usuwanie wszelkich zgniłych resztek roślin przy pomocy między innymi wertykulacji. Innym rodzajem zabiegów pielęgnacji murawy jest regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich, która polega na przeprowadzeniu dodatkowych zabiegów takich jak dosiew traw lub głębokie spulchnianie gleby, gdy zaobserwuje się zbitą i twardą glebę lub gdy źdźbła trawy zaczynają tracić zdrowy wygląd i dobrą kondycję. 

Pielęgnacja związana bezpośrednio z trawą, a nie tylko podłożem to tak zwana podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich. Obejmuje ona zabiegi, które służą dostarczaniu roślinie niezbędnych składników do jej wzrostu. Wśród nich można wymienić takie zabiegi jak nawadnianie boisk piłkarskich, nawożenie odpowiednimi mieszankami nawozów, które są dedykowane do zasianych gatunków traw oraz regularne koszenie trawy. Podstawowa pielęgnacja boisk piłkarskich pozwala na utrzymanie murawy w dobrej kondycji i gwarantuje jej prawidłowy rozwój.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *