Jakość gry piłkarskiej jest ściśle powiązana ze stopniem przygotowania boiska do rozgrywek sportowych, kondycji i struktury wierzchniej warstwy gleby, a także kondycji samej trawy. Aby zapewnić odpowiednie warunki na boisku należy stosować właściwie dobrane zabiegi pielęgnacyjne, które mają stymulować wzrost trawy, poprawiać jej jakość, a także wpływać na strukturę nośnej warstwy boiska.
Pielęgnacja boisk piłkarskich obejmuje zarówno okres przygotowywania boiska do ponownego rozpoczęcia rozgrywek, a także czas intensywnego eksploatowania boiska oraz późniejszego przygotowania do okresu zimowego spoczynku.

Niezbędne zabiegi wykorzystywane w czasie przygotowywania boiska do nowego sezonu
Najczęściej okres przygotowywania obiektu sportowego do nowego sezonu rozgrywek to czas bardzo intensywnej pracy na boisku. Należy w tym czasie zadbać o odpowiednie przygotowywanie wierzchniej warstwy boiska do gry piłkarskiej, ale także zadbać o dobrą jakość gleby oraz stworzenie odpowiednich warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju trawy. Czas intensywnych przygotowań do nowego sezonu piłkarskiego zbiega się z czasem regeneracji boiska po okresie zimowego spoczynku. Wykorzystywana w tym czasie jest tak zwana podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich. W ramach tego rodzaju pielęgnacji boisk wyróżnia się trzy zabiegi takie jak wertykulacja, czyli spulchnianie gleby, aeracja gleby, czyli jej napowietrzanie, a także piaskowanie boisk. Wszystkie trzy zabiegi podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich mają za zadanie rozluźnić zbitą po zimie strukturę gleby, poprawić jej elastyczność, sprężystość i zwiększyć porowatość.
Dodatkowo, zabiegi te wpływają na polepszenie warunków wymiany gazowej wewnątrz gleby, a tym samym ułatwiają dostęp wody, powietrza i niezbędnych składników odżywczych w głąb systemu korzeniowego rośliny. Przyczynia się to do wzrostu korzeni trawy, co sprawia, że staje się ona bardziej wytrzymała i bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz uszkodzenia wynikające z niesprzyjających warunków pogodowych.
Najczęściej wertykulacja, aeracja oraz piaskowanie boisk są zupełnie wystarczające, aby przygotować boisko do nadejścia nowego sezonu rozgrywek. Zdarza się jednak, że gleba lub trawa znajdują się w tak złej kondycji, że musi zostać zastosowana regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich. Obejmuje ona zabieg głębokiego spulchniania mający za zadanie poprawić strukturę gleby i polepszyć jej kondycję. Drugi zabieg wykonywany w ramach regeneracyjnej pielęgnacji boisk piłkarskich to dosiew traw.

Jeśli na płycie boiska pojawiają się puste miejsca bez trawy lub z przerzedzonymi kępkami należy zastosować ten zabieg. Regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich powinna być przeprowadzana tak często jak występuje zapotrzebowanie, choć poprzedzona powinna być zabiegami z pielęgnacji podtrzymującej. Wykorzystując potencjał obu wymienionych rodzajów pielęgnacji można z powodzeniem właściwie przygotować boisko do sezonu rozgrywek i zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju trawy.
ooo, to temat bardzo na czasie 🙂