Aktywne fizycznie osoby doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w ich życiu odgrywa odpowiednia dieta – w 70 proc. to właśnie ona ponosi odpowiedzialność za sukces. Dlatego też przygotowując się do treningu, nie wolno zapomnieć o posiłku, który dostarczy organizmowi niezbędnej energii. A więc, co jeść?
Złożone węglowodany to podstawa
Posiłek należy spożyć maksymalnie dwie godziny przed treningiem. Musi być on przede wszystkim odżywczy, stąd też jego podstawę mają stanowić węglowodany, które dla ludzkiego organizmu stanowią podstawowe źródło energii. Zdecydowanie najlepsze są w tym przypadku węglowodany złożone. Można je znaleźć w takich produktach jak m. in. warzywa korzeniowe, owoce, soki warzywne i owocowe, kasze, płatki zbożowe, nasiona roślin strączkowych, a także pełnoziarniste pieczywo i makarony. Oczywiście, unikać należy produktów wysokoprzetworzonych – np. gotowych soków w kartonach.
Białko, witaminy i minerały
Następnym istotnym składnikiem, którego nie może zabraknąć w posiłku przed treningiem, jest białko. Należy w tym momencie przypomnieć, iż masa mięśniowa składa się w 20 proc. z białka, stąd też ten ma ono dla osób trenujących tak duże znaczenie. Tym bardziej, że wysiłek fizyczny zwiększa znacząco – bo nawet i o 50 proc. – zapotrzebowanie na ten składnik. Odczuwają to w szczególności osoby preferujące treningi szybkościowe oraz siłowe. Dostarczają go takie produkty jak m.in. jogurt naturalny, mleko, twaróg (wszystko w wersji chudej), warzywa strączkowe, soja, jajka, ryby oraz chude mięso.
W skład posiłku powinny ponadto wchodzić witaminy i minerały, których należy szukać nie tylko w warzywach i owocach, ale też orzechach, pestkach dyni i słonecznika oraz w olejach roślinnych. Dodatkowym plusem tych produktów jest to, że zawierają one korzystne dla zdrowia tłuszcze.
Czego unikać?
Po pierwsze odwodnienia organizmu. Najczęstszym objawem odwodnienia jest odczuwalna suchość w gardle, czyli uczucie pragnienia – musisz wiedzieć, że to już oznacza 1-2% odwodnienie, dlatego niezwykle istotnym jest dostarczanie organizmowi wody przez cały dzień, a dla osób uprawiających sport szczególnie.
Na zakończenie warto jeszcze dodać, czego unikać przed treningiem. Nie jest dobrym pomysłem spożywanie warzyw kapustnych oraz smażonych potraw, ponieważ spowodować mogą one wzdęcia czy zaparcia. Co się tyczy potraw smażonych, najlepiej w ogóle wyeliminować je z codziennego jadłospisu. Po więcej informacji zapraszam na stronę http://www.manfit.pl/a,posilek-przed-treningiem-co-jesc-by-nabrac-sil.htm