Rynek związany z transportem towarów posiada bardzo bogatą ofertę realizowanych usług, dzięki czemu możliwa jest realizacja wielu, różnorodnych zleceń, do których wykorzystywane są różne rodzaje transportu, zarówno lądowy, wodny czy powietrzny lub ich wzajemne kombinacje.
Jednak mimo to, od kilka lat nadal w branży TSL najpopularniejszym środkiem transportu towarów i osób, który jest wybierany przez firmy transportowo-spedycyjne jest transport lądowy samochodowy. Z wykorzystaniem pojazdów samochodowych z powodzeniem może być realizowany zarówno transport krajowy jak również transport międzynarodowy.
Zalety transport samochodowego

Transport samochodowy wykorzystywany w branży transportu towarów cieszy się takim uznaniem w firmach transportowo-spedycyjnych z uwagi na swoje liczne zalety. Wśród jego zalet można wymienić takie cechy jak wysokie bezpieczeństwo przewozu towarów i osób, szeroki zasięg czy możliwość dostosowania środka transportu do danego zlecenia przewozu towarów z uwzględnieniem przewozu towarów ponadgabarytowych, towarów wrażliwych na temperaturę i wilgotność poprzez transport chłodniczy czy innych ładunków o niestandardowych wymaganiach.
Ten rodzaj transportu pozwala firmom transportowo-spedycyjnym zapewnić swoim klientom bardzo bogatą ofertę, zaczynając od przewozu pojedynczych paczek, przewozu drobnicowego, po wielogabarytowe przewozy całopojazdowe, czy wymagające specyficznych warunków przewozu tak jak na przykład przewóz żywności czy żywych zwierząt. Dodatkowo, transport samochodowy jest korzystniejszy ekonomicznie niż pozostałe rodzaje transportu.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest to jedyny rodzaj transportu towarów, który pozwala na dostarczenie ładunków bezpośrednio do adresata zarówno poprzez transport krajowy jak również transport międzynarodowy. W przypadku transportu powietrznego czy wodnego, żeby dostarczyć towar do adresata wykorzystywana jest kombinacja danego transportu z transportem samochodowym. Warto również wspomnieć, że branża TSL chwali sobie transport samochodowy także ze względu na dość szybki i prosty załadunek oraz rozładunek towarów.
Transport towarów poprzez samochodowy transport krajowy i międzynarodowy może odbywać się różnym typami pojazdów, które zostały zaszeregowane ze względu na ładowność. Według podanego kryterium wyróżnia się 4 grupy pojazdów. Pierwsza z nich to ładowność do 1,9 tony, grupa ta nazywana jest taborem dostawczym. Kolejna grupa to tabor niskotonażowy, który obejmuje ładowność od 2 do 4 ton. Trzecia grupa to tabor średniotonażowy z ładownością od 4 do 12 ton, natomiast ostatnia grupa powyżej 12 ton to tabor wysokotonażowy.
Profesjonalne firmy transportowe oferujące usługi przewozu towarów zajmują się doborem odpowiedniego środka transportu do danego zlecenia, zapewniając w ten sposób optymalny czas i optymalne koszty przewozu powierzonego towaru.