Boiska piłkarskie wymagają bardzo dużej dbałości o murawę, odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych oraz systematyczności w ich wykonywaniu. Pielęgnacja boisk piłkarskich jest niezbędna jeśli nawierzchnia trawiasta boiska ma być w dobrej kondycji przez długi czas, mimo silnej eksploatacji, na jaką jest narażona w czasie częstych rozgrywek. Pielęgnacja boisk piłkarskich dzieli się na trzy rodzaje zabiegów.

Pierwszy z nich to zabiegi pielęgnacyjne podstawowe takie jak nawadnianie boisk piłkarskich, koszenie oraz dostarczanie niezbędnych elementów odżywczych w postaci nawozów. Drugim rodzajem są zabiegi pielęgnacyjne podtrzymujące, czyli takie które są wykonywane okresowo, ale są niezbędne, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój nawierzchni trawiastej na płycie boiska. Wśród zabiegów tego typu wyróżnia się piaskowanie boisk, wertykulację oraz napowietrzanie, jak również szczotkowanie czy wałowanie. Trzeci typ pielęgnacji płyty boiska to regeneracyjna pielęgnacja boisk piłkarskich, która wykonywana jest w sytuacjach, gdy murawa nie jest w najlepszej kondycji i wymaga na przykład dosiewu traw. Do tego rodzaju pielęgnacji boisk piłkarskich zaliczane jest także głębokie spulchnianie gleby.
Pielęgnacja podtrzymująca – rodzaje zabiegów
Pielęgnacja boisk piłkarskich polega na regularnym i właściwym przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych, analizowaniu stanu gleby, by właściwie dobrać rodzaje zabiegów, a także bieżącej obserwacji wzrostu trawy. Podtrzymująca pielęgnacja boisk piłkarskich pozwala na utrzymanie nawierzchni trawiastej boiska w dobrej kondycji mimo dużej eksploatacji i narażenia niejednokrotnie na niekorzystne warunki atmosferyczne. Zabiegi wykonywane w ramach tego rodzaju pielęgnacji boisk przeprowadzane są okresowo, zazwyczaj na początku i na końcu sezonu meczowego, ale także w trakcie sezonu rozgrywek, jeśli istnieje taka potrzeba.

Wśród najważniejszych zabiegów można wymienić wertykulację i aerację, które pozwalają na rozluźnienie struktury gleby oraz pozbycie się filcu trawiastego, czyli nieprzepuszczalnej warstwy obumarłych liści i trawy. Tym samym zabiegi te zapewniają lepszy dostęp wody i składników odżywczych do systemu korzeniowego trawy, co przyczynia się do szybszego i prawidłowego wzrostu trawy. Innym rodzajem zabiegów podtrzymującej pielęgnacji boisk piłkarskich jest szczotkowanie, które polega na usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń z płyty boiska.
Bardzo ważnym zabiegiem jest także piaskowanie boisk, które pozwala na zwiększenie przepuszczalności wierzchniej warstwy gleby i poprawę wymiany wodno-gazowej w glebie. Piaskowanie boisk przyczynia się także do lepszego, głębszego ukorzenienia się trawy. Warto pamiętać, że im roślina ma mocniejszy i głębszy system korzeniowy tym jest bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne warunki atmosferyczne. W przypadku trawy pokrywającej płytę boiska piłkarskiego są to oczywiście cechy wysoce pożądane.