Postawienie oraz wykończenie domu jednorodzinnego to nakład pieniężny rzędu minimum kilkuset tysięcy złotych – dużo, a jednak jest sposób aby ta wartość nam się choć trochę obniżyła. Wystarczy przed rozpoczęciem budowy, zbadać warunki gruntowo – wodne na naszej działce przez uprawnionego geologa. Często rezygnując z takich badań, myślimy że to oszczędność, a tak naprawdę ta pozorna gospodarność, może doprowadzić do dodatkowych kosztów, a nie ich obniżki jak na początku zakładaliśmy.
Geolog wykonujący badania gruntu na naszej działce, swoją pracę zacznie od wykonania otworów badawczych i określenia makroskopowo stanu oraz rodzaju gruntów, do odpowiedniej głębokości uzależnionej od zakładanego posadowienia budynku. Na tej podstawie lub przy użyciu sondy DPL SD 10, a czasami również poprzez badania laboratoryjne, możliwe będzie wyznaczenie stopnia zagęszczenia, plastyczności oraz parametrów geotechnicznych podłoża budowlanego. Przy pomocy specjalistycznego sprzętu – „świstawki” ustala się głębokości i amplitudę wahań zwierciadła wód gruntowych. Dla powyższych badań gruntu i wody, uprawniony geolog, sporządza odpowiednie opracowania, podzielone na etapy, w zależności od złożoności tematu i kategorii geotechnicznej więcej informacji tutaj. Każdy kolejny etap musi być poprzedzony wcześniejszymi. W pierwszym etapie sporządza się opinię geotechniczną, w której skład wchodzi: część tekstowa i graficzna (mapa, karty otworów, przekroje geotechniczne i wyniki sondowania) – wykonywana dla prostych warunków gruntowych. W drugim etapie wykonuje się dokumentacje badań podłoża gruntowego, również podzieloną na część tekstową i część graficzną, dla złożonych warunkach gruntowych lub budynków wielokondygnacyjnych. Kolejnym etapem jest opracowanie projektu robót geologicznych oraz dokumentacji geologiczno – inżynierskiej, dla warunków gruntowych skomplikowanych.
Opracowania te są wymagane na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę. W każdym z tych dokumentów uprawniony geolog określa przydatność gruntów do celów budowlanych, dzięki czemu nasz projektant może zaprojektować odpowiedni fundament i ewentualne odwodnienie. Jeżeli warunki gruntowo – wodne okażą się złożone lub co gorsze skomplikowane, informacje te przydadzą się do projektowania naszego wymarzonego domu. Tylko i wyłącznie dzięki tym badaniom gruntu i wody możliwe jest zaprojektowanie i zabezpieczenie właściwych umocnień budynku, które uchronią nas przed na przykład nadmiernym osiadaniem budynku, a co za tym idzie spękaniami na budowanym obiekcie.
Powyższe badania gruntu mogą ustrzec nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nie adekwatnie zaprojektowanego domu w stosunku do podłoża gruntowego, a co za tym idzie znaczącym obniżeniem kosztów. Dlatego warto robić badania gruntu i wody przed budową, a czasami nawet lepiej wykonać takie badania gruntu przed kupnem działki, abyśmy nie kupowali przysłowiowego „kota w worku”.
Hmm… Muszę przyznać, że to ciekawy artykuł, wiem to z doświadczenia, ponieważ sam zacząłem niedawno budowę, a koszty zaczęły rosnąć troszkę nie do uwierzenia…