Poniższe porady będą się tyczyć przede wszystkim lokat, ale tak naprawdę pasują do większości depozytów bankowych, dlatego warto się nimi sugerować, tym bardziej że właściwie każdy z nas zeń korzysta we własnym zakresie, bez względu na to, czy mamy na myśli lokaty, konta osobiste, czy cokolwiek innego.
Pierwszy krok klienta banku
Zanim zdecydujemy się jednak na konkretną ofertę, trzeba przemyśleć kwestię samego banku, z którym będziemy współpracować, bo takowych jest dziś nad wyraz dużo, a rywalizacja pomiędzy nimi daje możliwość wyłonienia tego najlepszego. Na co więc zwracać uwagę? A no na renomę wśród klientów, na szerokość wachlarza ofert, na wysokość opłat, które za współpracę są wymagane, na kompetencje pracowników, a także na zabezpieczenie swoich depozytów Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Dopiero zaś wówczas, gdy wybierzemy konkretną instytucję, można się wziąć za porównanie lokat, które ona proponuje.
Etapy wybierania lokat
I tak oto, po pierwsze należy przyjrzeć się oprocentowaniu, które stanowi najważniejszy parametr tego typu produktów finansowych, i które musi przewyższać swą wartością obecną inflację. Po drugie, co zresztą potwierdza każdy ranking lokat, istotnym aspektem jest kapitalizacja, czyli ściąganie zarobionych odsetek i włączanie ich do danej kwoty, która umożliwia szybkie powiększanie kapitału, jaki pracuje na nasz zysk (najlepszym rozwiązaniem jest kapitalizacja codzienna). Po trzecie, porównanie lokat powinno uwzględniać czas ich trwania, ponieważ przekłada się on na wartość oprocentowania, ale zmusza nas też do określenia swojej możliwości zamrożenia środków. Często jest bowiem tak, że ludzie myślą, iż są w stanie unieruchomić swój kapitał, po czym okazuje się, iż przeliczyli oni swoje możliwości i muszą wyciągnąć pieniądze przedterminowo, co skutkuje w odebranie im odsetek. Po czwarte wreszcie, warto się przyjrzeć stopom procentowym, które mają realny wpływ na lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, ale także pozwalają stwierdzić, czy opłaca się założyć depozyt długoterminowy, czy może depozyt krótkoterminowy.
Jak więc widać, zanim wejdziemy na ranking lokat, należy zwiększyć swoją wiedzę i dokładnie przestudiować nasze oczekiwania, ponieważ wybór jest naprawdę duży, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, a co najgorsze, nie można sobie pozwolić na błąd.
Ranking lokat luty 2013 – tutaj znajdziesz aktualne zestawienia najlepszych lokat