Kalorie a pływanie.
Na podstawie różnych badań i informacji zawartych w publikacjach sportowych, w trakcie godziny pływania możemy spalić około 350 – 800 kalorii. Wszystko zależy od intensywności wysiłku i masy ciała pływaka. Aktywność w wodzie szczególnie polecana jest osobą starszym, którzy mogą wykonać efektywny trening oszczędzając swój aparat ruchu. Ważnym plusem pływania jest fakt, że spalamy kalorie nie tylko w trakcie wysiłku ale również po jego zakończeniu (dług tlenowy).
Zaangażowane mięśnie.
Pływanie absorbuje do pracy prawie pięćdziesiąt mięśni, co jest świetnym wynikiem zestawiając pływanie z innymi dyscyplinami sportowymi. W największym stopniu pobudzamy do pracy mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, ramion, pośladków, brzucha. Łatwo zauważyć że pływanie rozwija zatem wszystkie partie mięśni naszego ciała, dzięki temu staję się aktywnością wszechstronnie rozwijającą nasz organizm. Dodatkowo efektywnie wzmacnia powięzi, są to ważne błony pełniące funkcje ochronne dla każdego z wymienionych mięśni.
Zwiększona popularność pływania.
Pływanie od wielu lat zyskuje na popularności, na całym świecie. Dzieje się tak za sprawą korzyści, które wynikają z uprawiania tego sportu.
W wodzie nasze ciało zachowuje się całkowicie inaczej niż na lądzie. Dzięki wodzie, nasze ciało waży mniej, przez co jesteśmy mniej podatni na niektóre urazy. Stawy są przez to mniej obciążone, mięśnie i ścięgna pracują lepiej. Jakie są jeszcze pozytywne aspekty wodnej aktywności?
Przede wszystkim należy przypomnieć o zbawiennym wpływie pływania na nasz układ krążenia. Pobudza do pracy wszystkie mięśnie, które stają się lepiej dotlenione. Zmniejsza ryzyko zawału i pozwala schudnąć. Jest to zresztą jedna z najlepszych metod zrzucenia wagi, o wiele lepsza i szybsza niż jazda na rowerze, ponieważ w tempie ekspresowym pozwala zrzucać zbędne kalorie. Kolejną zaletą pływania jest ukojenie nerwów i relaks, jaki ludzie czerpią z przebywania w wodzie. Wraz z tym idzie przyspieszona regeneracja po wysiłku. Ponadto przebywanie na basenie może wpływać na nasze relacje towarzyskie, ponieważ w wodzie możemy rozmawiać, rywalizować, pluskać się i czerpać z tego czystą przyjemność.
Korzyści z cyklicznych sesji pływania (30-60min):
– modeluje sylwetkę naszego ciała
– wzmacnia mięśnie
– pomaga w walce z tkanką tłuszczową
– poprawia witalność i nasze zdrowie
– obniżą poziom niedobrego cholesterolu
– koryguje wady postawy
– pozytywnie pływa na serca
– łagodzi negatywne skutki ciąży
– nie powodują kontuzji, nie obciąża stawów
– wspólne pływanie z rodziną wzmacnia więzi pomiędzy ich członkami
– poprawia nastrój i nastawienie do życia
Te wszystkie aspekty stawiają pływanie na pozycji sportu prawie idealnego, który można dostosować dla wszystkich. W wodzie przebywać mogą roczne dzieci jak i seniorzy w wieku emerytalnym, stąd każdy tu znajdzie coś dla siebie. Dlatego gdy tylko mamy okazję zapisać się na zajęcia na basenie, to nie zastanawiajmy się ani chwili, gdyż może to mieć na nasze ciało zbawienny wpływ.
Autorem tekstu jest:
Szkoła pływania Nowy Sącz