Kilka słów o transporcie chłodniczym

Filed in Biznes by on 16 lutego 2020 0 Comments

Firmy transportowe mają za zadanie dostarczyć powierzony towar z miejsca przekazania do miejsca docelowego w sposób terminowy, bezpieczny, szybki i bezproblemowy. Powinny charakteryzować się elastycznością, otwartością i bogatą ofertą.

W ten sposób firmy transportowe mogą wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i spełnić ich wszelkie wymagania odnoście transportu powierzanych, bardzo różnych ładunków. Jednym z takim elementów wchodzącym w skład bogatej oferty usług przewozowych jest transport chłodniczy, który jest powszechny, ale nie na tyle by organizowała go każda firma transportowa. Wynika to z faktu, że transport chłodniczy nadal niektórym firmom sprawia pewne trudności. Nie jest to łatwy rodzaj transportu, ale profesjonalne firmy transportowo-spedycyjne radzą sobie doskonale z przewozem towarów w warunkach chłodniczych poprzez specjalnie dostosowaną flotę spełniającą wszelkie potrzebne wymogi do tego rodzaju transportu. Transport chłodniczy może być jednym z elementów składających się na wyjście naprzeciw bardziej skomplikowanym oczekiwaniom klientów.

Na czym polega transport chłodniczy?

Transport chłodniczy jest specyficznym rodzajem transportu krajowego i międzynarodowego, który polega na przewozie towarów w konkretnej, stałej temperaturze. Wymagana jest do tego rodzaju przewozu specjalistyczna flota. Pojazdy powinny być dostosowane do wymagań transportu chłodniczego, to znaczy powinny posiadać możliwość utrzymywania stałej, zadanej temperatury w czasie całego przejazdu. Powinny posiadać również możliwość stałego monitorowania parametrów w czasie jazdy. Pojazdy dostosowane do transportu chłodniczego powinny umożliwiać przewóz towarów w różnych strefach temperaturowych. Większość specjalistycznych pojazdów, dostosowanych do tego rodzaju transportu posiada możliwość przewozu ładunków w temperaturach od -25oC do +25oC.

Specyficzne wymagania temperaturowe odnośnie transportu towarów mają zazwyczaj klienci z takich branż jak: spożywcza, farmaceutyczna, kosmetyczna, chemiczna czy rolnicza. W wymienionych dziedzinach przewóz pewnych towarów w określonych warunkach temperaturowych ma ogromne znaczenie po pierwsze dla bezpieczeństwa, a po drugie dla jakości. Bezpieczeństwo odnosi się do towarów na przykład spożywczych: owoców, warzyw, nabiału, mięsa, produktów mrożonych, które jeśli nie będą przewożone w odpowiedniej temperaturze mogą się zepsuć i stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Jakość natomiast odnosi się do towarów, które w wyniku transportu w niewłaściwej temperaturze stracą część swoich walorów, nie będą one stanowiły zagrożenia dla konsumenta, ale znacząco obniży się ich jakość. W jednym i drugim przypadku skutkiem będą między innymi straty finansowe klienta, który powierzył towar do transportu.

Specyficznym rodzajem transportu chłodniczego jest transport w suchym lodzie. Z tego rodzaju oferty przewozu korzystają przede wszystkim przedstawiciele branży medycznej, farmaceutycznej i chemicznej. Towary wrażliwe, które powinny być transportowane z zastosowaniem suchego lodu to głównie materiał biologiczny, w tym krew oraz organy, a także leki, niektóre odczynniki czy narzędzia chirurgiczne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *