Jeśli zostaje nam złożona propozycja ulokowania swoich oszczędności na depozycie bankowym, warto się najpierw zapytać, jakiego rodzaju depozyt to jest. Bowiem ich rodzajów jest naprawdę wiele, a każdy z nich różni się od pozostałych pod wieloma ważnymi względami. Ponadto, w dzisiejszych czasach tego rodzaju propozycje są nam składane nie tylko w placówce banku, ale i przez telefon czy za pomocą poczty elektronicznej.
Sposoby zakładania lokat
Samo założenie lokaty bankowej również nie musi odbywać się w oddziale, ponieważ formularze możemy wypełnić w domu i je wysłać, a następnie przyjedzie do nas kurier w obecności, którego będziemy mieli obowiązkowo podpisać przywiezioną przez niego umowę. Ten sposób pozwala nam zaoszczędzić dużą ilość naszego cennego czasu, który normalnie musielibyśmy spędzić w kolejkach czy też w drodze do oddziału. Ponadto w domu możemy na spokojnie przeczytać sobie wszystkie warunki umowy, a w razie jakichkolwiek pytań mamy możliwość telefonicznego kontaktu z doradcą bankowym, który z pewnością rozwieje każdą naszą wątpliwość.
Podstawowe cechy lokat
Lokaty bankowe różnią się między sobą przede wszystkim pod względem czasu ich trwania, wysokości oprocentowania lokaty, jak również sposobu kapitalizacji odsetek. Odsetki mogą być bowiem naliczane sukcesywnie, na przykład miesięcznie. Jest to zdecydowanie bardziej korzystny sposób, bowiem w ten sposób powiększa się kwota kapitału, od którego naliczane są kolejne należności. Ponadto w przypadku zerwania tego rodzaju umowy w większości przypadków nie zostaną nam odebrane naliczone do tej pory odsetki, co oznacza, że mimo wszystkim inwestycja będzie dla nas opłacalna. Niestety w przeważającej mierze umowy dotyczą jednorazowej kapitalizacji odsetek na samym końcu inwestycji. Wówczas jeśli będziemy chcieli przedwcześnie wycofać środki z depozytu istnieje spora szansa, że na danej inwestycji nie zarobimy nic, a nawet będziemy mogli być stratni. Wszak w wyniku stale rosnącej inflacji pieniądze tracą na wartości, jeśli nie są inwestowane w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Tymczasem jeśli chodzi o długość trwania depozytu to generalna zasada, że im lokata trwa dłużej, tym bank jest w stanie nam zaproponować większe zyski. Jednak należy pamiętać, o tym, że wówczas przez dany okres czasu nie będziemy mogli z danych pieniędzy korzystać bez zrywania umowy, co jak wiadomo nie jest działaniem opłacalnym. Możemy bowiem nie tylko stracić odsetki, ale i narazić się na opłaty prowizyjne, które są naliczane przez niektóre instytucje bankowe.
Zyski z lokat
Jeśli chodzi o wysokość możliwych zysków to jest ona w dużej mierze uzależniona od wysokości oprocentowania. Jeśli nie wiemy jak szukać najbardziej opłacalnych ofert możemy skorzystać z rankingów lokat. Systematyzują one wszystkie znajdujące się aktualnie dostępne oferty i pokazują jaka jest obecnie najlepsza lokata na rynku. Wówczas wybór staje się dużo łatwiejszy, bowiem szczegółowo zapoznać się musimy wyłącznie z kilkoma propozycjami. W innym wypadku musielibyśmy włożyć w to dużo więcej pracy studiując na przykład strony internetowe różnych banków. Dzięki wspomnianym rankingom jesteśmy natomiast w stanie zaoszczędzić sporo czasu.