Place zabaw są budowane przede wszystkim z myślą o urozmaiceniu i uatrakcyjnieniu zabawy najmłodszym. Poza funkcją rozrywkową place zabaw odgrywają również istotną rolę w kształtowaniu zachowań, relacji i więzi u dzieci oraz wpływają korzystnie na ich prawidłowy rozwój fizyczny jak i umysłowy.
Odpowiednio wyposażone publiczne place zabaw odgrywają ważną rolę w ukierunkowaniu prawidłowego rozwoju dzieci.

Poprawa ogólnej kondycji fizycznej.
Istotną kwestią jest to, że place zabaw znajdują się na zewnątrz. Aktywna zabawa na świeżym powietrzu wpływa niezwykle korzystnie na zdrowie szczególnie kilkuletnich dzieci. Dużo aktywnego ruchu w najmłodszych latach życia może zaowocować większą aktywnością fizyczną i psychiczną w dorosłym życiu. Aktywność podczas zabawy dziecka na placu zabaw poprawia natlenienie i ukrwienie całego organizmu. Ruch fizyczny powoduje wzrost wytrzymałości tkanki kostnej oraz usprawnia prawidłowe funkcjonowanie oraz elastyczność stawów. Dzięki zabawie ruchowej lepiej rozwija się tkanka mięśniowa. Ogólny stan kondycyjny oraz naturalna wytrzymałość dziecka ulegają poprawie wskutek regularnej, systematycznej zabawie na placu zabaw. Różne elementy zabawowe umieszczone na placach zabaw odgrywają różną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci. Dzięki odpowiedniemu dobraniu elementów zabawowych na placu zabaw można wpływać na czynniki kształtujące prawidłowy rozwój dzieci
Elementy placu zabaw wpływające korzystnie na koordynację ruchową.
Place zabaw powinny być wyposażone w elementy wspomagające koordynację ruchową. Takie elementy poprawiają zręczność oraz wpływają korzystnie na zmysł równowagi. Równoważnie i belki balansujące są najlepszym przykładem elementów, które uczą balansowania ciałem, wpływają korzystnie na poprawę zmysłu równowagi, poprawiają ogólną sprawność i koordynację ruchową. Dzieci, które mają problem z utrzymaniem równowagi, często się potykają i przewracają powinny w szczególności dużo czasu spędzać na zabawie na równoważniach, urządzeniach balansujących i różnego rodzaju drabinkach.
Elementy placu zabaw wpływające korzystnie na zręczność i wzmocnienie mięśni.
Dziecko, chcąc dostać się do określonego miejsca musi korzystać z elementów wspinaczkowych. Różnorodne drabinki, linaria, ścianki wspinaczkowe szczególnie umieszczone na placu zabaw korzystnie wpływają na rozwój mięśni kończyn oraz ogólną zręczność i chwytność. Drabinki poziome działają korzystnie na rozwój mięśni ramion, natomiast ścianki wspinaczkowe, drabinki pionowe i skośne oraz linaria wymuszają swoją konstrukcją użycie również kończyn dolnych, wysiłek włożony na pokonanie przez dziecko przeszkody zostaje rozłożony na wszystkie kończyny. Zabawa na urządzeniach wspinaczkowych zalecana jest przede wszystkim dzieciom słabszym fizycznie.
Pozytywny wpływ na rozwój układu nerwowego.
Zabawa dziecka na placu zabaw cechuje się tym że jest radosna. To właśnie połączenie funkcji zabawy z aktywnością fizyczno-psychiczną ma istotny wpływ na prawidłowy rozwój mózgu oraz układu nerwowego. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje dużo aktywności ruchowej, regularna zabawa na placu zabaw pozwala mu się „wyszaleć”. Dziecko podczas zabawy na placu zabaw spala dużo energii. Regularna i systematyczna zabawa jest zalecana szczególnie do dzieci nadpobudliwych, nerwowych, nie mogących się skupić. Również rodzice czy opiekunowie takich dzieci odczują pozytywne skutki zabawy na placu zabaw gdy ich pociecha w pełni się „wyszaleje”. Szczególnie różnego rodzaju huśtawki wahadłowe, wagowe czy zintegrowane wpływają korzystnie na umiejętność skupiania się. Ruch wytwarzany przez huśtawki wpływa relaksująco i uspokajająco na organizm dziecka. Może to wpłynąć również na poprawę wyników w nauce.
Pozytywny wpływ na rozwój kreatywności i wyobraźni.
Place zabaw składają się z wielu różnorodnych elementów zabawowych, z których można korzystać na wiele sposobów. Takiego rodzaju zabawa wpływa korzystnie na rozwój wyobraźni i kreatywności we wczesnych latach życia dziecka. Piaskownice stanowią element placu zabaw, który szczególnie korzystnie wpływa na rozwój tych dwóch cech. Ponadto piaskownice wpływają pozytywnie na umiejętność precyzji. Wszystkie place zabaw powinny być wyposażone w przynajmniej jedną piaskownice, gdyż z tego urządzenia mogą korzystać w bezpieczny sposób dzieci od 3 roku życia.
Poznawanie zachowań społecznych, otwartość.
Zabawa w gronie rówieśników na placu zabaw ma duże znaczenie pod względem rozwoju świadomości dziecka oraz poznawania zachowań i relacji międzyludzkich. Zabawa w gronie rówieśników sprzyja zawieraniu znajomości. Dzieci nieśmiałe i zamknięte w sobie stają się bardziej otwarte, chętniej przebywają w towarzystwie innych ludzi. Przy zjeżdżalniach znajdujących się na placu zabaw dzieci uczą się stania w kolejce. Huśtawki wagowe i karuzele wymagają większej ilości użytkowników, dlatego podczas takiej zabawy dzieci uczą się współpracować ze sobą. Wspólna zabawa niekiedy prowadzi do rywalizacji. Dzieci rywalizują ze sobą np. na drabinkach, gdzie chodzi o to, które szybciej pokona przeszkodę. Taka zabawa sprawia, ze dzieci poznają możliwości i ograniczenia własnego ciała.
Wspólna zabawa dzieci na placu zabaw odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju dzieci. Badania dowodzą, ze aktywne pod względem fizycznym i psychicznym dziecko łatwiej przyswaja nowe wiadomości, lepiej i szybciej się uczy, prawidłowo rozwija się fizycznie, jest bardziej otwarte i towarzyskie.
Place zabaw są budowane specjalnie dla dzieci, by zapewnić im niezapomnianą zabawę w odpowiednich warunkach. Dziecko powinno regularnie, w gronie rówieśników korzystać z placów zabaw. Rodzice powinni mieć świadomość tego, jak ważną rolę w rozwoju ich dzieci pełni prawidłowa zabawa. Publiczne place zabaw są ogólnodostępne i darmowe. nawet godzina dziennie spędzona z dzieckiem na placu zabaw wpłynie korzystnie na jego prawidłowy rozwój zarówno psychiczny jak i fizyczny. Ważne jest też, by place zabaw były wyposażone w różnorodne elementy zabawowe, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju dzieci.