Takie budownictwo istnieje w Polsce od wieków, gdyż sprzyja temu fakt, że w naszym kraju jest bardzo dużo powierzchni zalesionych. Z biegiem lat budownictwo murowane wyparło drewniane domy. Dziś widać powrót do korzeni.
Budowanie budynków z drewna ma ogromną ilość zalet. Pierwszą jest ograniczenie kosztów budowy oraz eksploatacji. Prócz zmniejszonych nakładów pieniężnych zyskujemy także cenny czas.
Na zmniejszenie kosztów postawienia domu z drewna ma wpływ waga domu. Im mniejsza tym potrzeba mniejsze fundamenty. Drewno to materiał budowlany o właściwościach samoregulacji wilgotności, dlatego tak jest tak popularny. W naszym kraju budowle z drewna można zobaczyć wszędzie, bez względu na obszar.
Eksploatacja w lecie jak i zimie jest stosunkowo tania, dodatkowo współczesne trendy są nastawione na wszystko co EKO, dlatego budulec drewniany zyskuje coraz więcej zwolenników. Ekologia jest drugą po finansach, przyczyn jaka głównie wpływa na powracające zainteresowanie budową domów z drewna. Zwiększony jest również komfort użytkowania takiego domu, co jest kolejnym czynnikiem.
Właściwie prowadzona gospodarka leśna może przynieść odpowiedni przyrost tego surowca, proporcjonalny na jego zapotrzebowanie.
Decyzja co do materiału, z jakiego powstanie nasz dom, jest indywidualna. Jednak liczne atuty tego budownictwa, daje nam powód ażeby się nad tym dłużej zastanowić.
W całej Europie liczba domów z drewna wzrosła o około 10% co spowodowało redukcję dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 1,8 mln tony. Taki zdrowy charakter domu jest przyjazny alergikom. Budownictwo drewniane daje nam zatem nie tylko oszczędność, ekonomiczność, ale i zdrowie.
Najpopularniejszą metodą budowy domu drewnianego jest metoda szkieletowa, a ściany powstają na skutek obudowania szkieletu warstwami. Miedzy nimi kładzie się termoizolację.
Ściany wewnątrz budynku wykańcza się płytami kartonowo-gipsowymi. Większość elementów jest przywożona na budowę w postaci gotowych elementów do montażu co powoduje, dlatego czas budowy skraca się.