W domach jednorodzinnych i wielu innych budynkach o funkcji mieszkalnej, usługowej lub przemysłowej, najczęściej stosowanym rozwiązaniem wentylacyjnym jest budowa systemu wentylacji grawitacyjnej. Zwieńczeniem takiej wentylacji mogą być chociażby wywietrzniki dachowe typu S, czyli zwieńczenia przewodów kominowych pozbawione elementów wirujących. W przypadku systemów wentylacji grawitacyjnej, na skuteczność działania całego systemu największy wpływ ma montaż wywietrzników. Jeśli wywietrznik będzie zamontowany w nieodpowiednim miejscu, osłonięty od wiatru, wtedy nie będzie możliwości wytworzenia odpowiednio wysokiego podciśnienia w kanale wentylacyjnym i cały system wentylacji grawitacyjnej okaże się wysoce niewydajny w działaniu – powietrze z wnętrza budynku nie będzie zasysane do przewodu kominowego i nie będzie wyrzucane na zewnątrz.
Prawidłowo ustawione wywietrzniki dachowe typu S pozwalają na odprowadzenie z wnętrza budynku optymalnej ilości zużytego powietrza. Skuteczność ich działania w dużym stopniu zależy od fachowości montażu, a także od siły wiatru oraz kąta, pod jakim taki wywietrznik jest owiewany przez świeże powietrze. Im większa siła wiatru i optymalny kąt owiewania wywietrznika, tym większe podciśnienie wytworzone wewnątrz przewodu wentylacyjnego i większa siła ciągu. Przy odpowiednim ustawieniu, wywietrzniki dachowe typu S będą wystarczającym rozwiązaniem dla zapewnienia wentylacji wewnątrz domu jednorodzinnego lub innego obiektu o charakterze mieszkalnym lub przemysłowym. Jeśli jednak wentylacja grawitacyjna okaże się nieskuteczna lub niewystarczająca, niezbędne będzie jej wzmocnienie poprzez montaż specjalnego wentylatora dachowego.
Wentylacja mechaniczna to lternatywne rozwiązanie wobec klasycznych systemów wentylacji grawitacyjnej. W przypadku większości budynków o funkcji mieszkalnej, a także obiektów usługowych i przemysłowych montaż wentylacji mechanicznej nie jest niezbędnie potrzebny. Jednak w pewnych okolicznościach montaż dodatkowego wentylatora wymuszającego obieg powietrza, okazuje się niezwykle przydatny, a nawet zalecany. Takie systemy instaluje się chociażby tam, gdzie występuje duża wilgotność powietrza, gdzie powstają różnego rodzaju opary, a w powietrzu unoszą się pyły. Jeśli jednak budujesz dom jednorodzinny, prawdopodobnie wystarczy, gdy pozostaniesz przy tradycyjnym systemie wentylacji grawitacyjnej. Ważne jedynie, by taki system był odpowiednio skonstruowany, nie zapominając o jego właściwym wykończeniu, czyli montażu wysokiej jakości wywietrznika dachowego.