Kiedyś nikt nie myślał o żadnych ograniczeniach z VAT, nikt nie sądził nawet, że przedsiębiorca straci część przywilejów z racji prowadzonej firmy i wojaży na rynku gospodarczym pod własną banderą. Dziś to nie tylko przypuszczenia – to fakty. Nadeszły zmiany, odliczanie VAT od samochodu osobowego nie jest już tak oczywiste, jak dawniej. Nie każdy przedsiębiorca może poszczycić się 100% ulgą i możliwością odliczenia podatku VAT. Niektórzy muszą zadowolić się możliwością odliczenia 60% lub 50% z całej kwoty podatku, który uiścili na zakup auta lub na paliwo i części eksploatacyjne. Dlaczego? Postaramy się to wyjaśnić.
Różnica w autach służbowych oraz autach użytkowanych prywatnie polega na przeznaczeniu. Auta nie różnią się ani budową, ani zagadnieniami technicznymi. Dawniej instalowano specjalne kratki, które przekształcały auta osobowe w dostawcze i pozwalały na korzystanie z większych ulg dla przedsiębiorców. Teraz ten proceder jest już nieopłacalny. Wróćmy jednak do tematu. Dlaczego odliczania VAT od samochodu osobowego zostały zmienione? Ponieważ wielu przedsiębiorców traktowało auta służbowe jako prywatne. Wykorzystywano w ten sposób status przedsiębiorcy, aby móc odliczyć podatek nie tylko od zakupu auta, ale także od każdego tankowania, remontu lub zakupu części eksploatacyjnych. Polski Rząd wystosował pismo do UE, w którym prosi o derogację na lata 2014-2018, która to zabroni odliczania całkowitej kwoty podatku VAT dla tych przedsiębiorców, którzy korzystają z aut służbowych także prywatnie.
Wszyscy, którzy mają auta służbowe i korzystają z nich legalnie, czyli tylko do celów służbowych, nie muszą się martwić – odliczanie VAT od samochodu osobowego w tym przypadku nie zostanie zmienione. Jednak trzeba zarejestrować auto i zgłosić je do urzędu skarbowego, który stanie się głównym kontrolerem przedsiębiorcy. Od teraz każde zatankowanie lub każdy zakup będzie sprawdzany przez kontrolerów, a przedsiębiorca, aby nie stracić ulg podatkowych, będzie musiał udowadniać, że auto faktycznie jest tylko służbowe. O zmiany i odliczania VAT od samochodu osobowego nie muszą się martwić także przedsiębiorcy kupujący auta ciężarowe. Żaden pojazd ważący ponad 3,5 tony nie podlega derogacji, co oznacza, że w dalszym ciągu możliwe jest odliczanie 100% VAT od zakupu, paliwa lub części eksploatacyjnych.
Rozwiązanie wydaje się być sprawiedliwe – jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulg zgodnie z prawem – nie musi się bać nowych przepisów. Pozostali muszą dostosować się do radykalnych obniżek.