Psychologia powszechnie jest uznawana za dziedzinę humanistyczną i kojarzona z Freudem, kozetką i psychoanalizą. Jako studentka psychologii, postaram się obalić ten mit i przedstawić w skrócie, czym właściwie jest psychologia i jaką wiedzę zdobywa się na studiach psychologicznych.
Psychologia
Po pierwsze, warto wiedzieć, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Po studiach psychologicznych można znaleźć zatrudnienie w wielu dziedzinach. Można być psychoterapeutą, ale można również zajmować się rekrutowaniem ludzi do pracy, marketingiem albo jako psycholog środowiskowy współpracować z osobami zajmującymi się planowaniem przestrzeni miejskiej i starać się, aby nasze środowisko fizyczne było dla nas bardziej przyjazne. Istnieje wiele specjalizacji , więc osoba, która wybrała specjalizację związaną z rekrutowaniem kandydatów do pracy może nie posiadać dużej wiedzy na temat prowadzenia psychoterapii i tak samo psychoterapeuta może mieć nikłą wiedzę na temat marketingu.
Neurobiologia
Każdy student psychologii musi jednak posiadać przynajmniej elementarną wiedzę na temat wszystkich obszarów psychologii. Poznajemy więc teorie Freuda i innych psychoanalityków, ale to, czego się uczymy to również neurobiologia. Psychologia nie jest jedynie humanistyczną dziedziną, ma dużo wspólnego również z biologią. Każdy psycholog powinien wiedzieć, które obszary mózgu odpowiadają za jakie funkcje, jakie mogą być skutki uszkodzenia konkretnych obszarów i jaką funkcję pełnią w mózgu konkretne neuroprzekaźniki. Psychologia mózgu i neurobiologia są nie mniej istotne niż inne dziedziny psychologii. Na wielu przedmiotach na studiach psychologicznych przewija się wiedza związana z mózgiem. Dlatego nie należy utożsamiać psychologii z dziedzinami humanistycznymi. Na Uniwersytecie Warszawskim istnieje nawet specjalizacja neuropsychologia, natomiast w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej można studiować neurokognitywistykę na studiach magisterskich i neurologopedię na studiach podyplomowych.
Statystyka
Dobry psycholog powinien również posiadać podstawową wiedzę ze statystyki. Dla wielu studentów statystyka jest jednym z najtrudniejszych przedmiotów, ale niewątpliwie jest to przedmiot potrzebny. Badania w psychologii to często badania na dużych grupach ludzi, dlatego trzeba znać statystykę, aby być w stanie opracować wyniki takich badań i zrozumieć wyniki opracowane przez innych.
Mam nadzieję, że teraz nie będziesz już utożsamiać psychologii jedynie z freudyzmem i zapamiętasz, że jest to dziedzina bardzo szeroka, zajmująca się wielu obszarami, również takimi, które są blisko biologii.