Budowa boisk piłkarskich to pierwszy etap, na którym najczęściej skupiana jest nasza uwaga. Zależy nam, żeby etap zakładania naszego obiektu sportowego był dopracowany w każdym szczególe i żebyśmy jak najszybciej mogli cieszyć się z powstałego obiektu.
Trzeba jednak pamiętać, że założenie boiska to jedno, ale drugie to późniejsze dbanie o to, by ten obiekt spełniał swoją funkcję i żeby możliwe było przeprowadzanie na nim wielu rozgrywek. Prawidłowa i profesjonalna pielęgnacja boisk piłkarskich jest do tego niezbędna. Niestety, to właśnie na tym etapie pojawia się wiele błędów, które skutkują złą kondycją murawy i całego obiektu.

Czego unikać w procesie pielęgnacji boisk piłkarskich?
Błędy w pielęgnacji boisk pojawiają się na każdym etapie. Najpierw zostanie omówiony okres jesienny. Należy pamiętać, że przed zimą boisko trzeba odpowiednio przygotować do ewentualnych mrozów i opadów śniegu. Bardzo ważnym etapem, o którym zdarza się zapomnieć jest skoszenie trawy, a następnie przeprowadzenie procesu wertykulacji gleby. Jest to absolutnie niezbędny zabieg, dzięki któremu usuwane są stare, obumarłe źdźbła trawy, które przez okres zimy nie będą zalegać pod warstwą śniegu. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ jeśli ich nie usuniemy stworzą one pod warstwą śniegu zbitą, filcowatą pokrywę, która na wiosnę będzie utrudniała wzrost nowej trawy poprzez pogorszenie przepuszczalności gleby. Dodatkowo, stare zalegające źdźbła trawy pod warstwą śniegu mogą zacząć pleśnieć. Jest to początek drogi do rozwoju choroby grzybowej zwanej pleśnią śniegową, która powoduje obumieranie murawy.
Istotne jest także odpowiednie nawożenie. Często stosowane są nawozy, które są nieodpowiednio dobrane do rodzaju gleby lub pory roku. Należy pamiętać, że po okresie jesiennym, w czasie przygotowania boiska do nadejścia zimy warto przeprowadzić zabieg wapnowania, który pozytywnie wpływa na przyswajanie składników odżywczych i zadbać o nawóz bogaty w azot i fosfor. Są to pierwiastki, których rośliny potrzebują w czasie spoczynku.
Kolejne błędy w pielęgnacji boisk piłkarskich występują po przejściu zimy i nastaniu czasu wzrostu trawy. Na tym etapie często pomijane jest odpowiednie spulchnienie gleby oraz jej aeracja, czyli napowietrzenie. Są to zabiegi niezbędne do wzrostu przepuszczalności gleby, dzięki czemu ułatwiony zostaje dostęp tlenu, wody i składników odżywczych do systemu korzeniowego. Dodatkowo, zabiegi te powodują, że murawa staje się porowata, sprężysta i bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia. Pomijanie tego etapu w pielęgnacji boisk piłkarskich powoduje, że wierzchnia warstwa boiska staje się zbita, mało elastyczna i łatwo powstają w niej ubytki. Taka powierzchnia boiska wpływa również negatywnie na grę zawodników, ponieważ wzrasta ryzyko upadków i kontuzji, a celne kopnięcie piłki jest utrudnione.
Dodatkowo, w trakcie okresu intensywnego użytkowania boiska najczęściej występują problemy związane z koszeniem trawy na zbyt małą lub zbyt dużą wysokość, a także nieprawidłowe nawadnianie boisk piłkarskich. Często murawa jest podlewana zbyt rzadko, co doprowadza do przesuszenia darni lub zbyt często i zbyt intensywnie, przez co woda zalega na boisku i może powodować rozwój chorób grzybowych.
Warto pamiętać, że jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy jak prawidłowo powinna wyglądać pielęgnacja boisk piłkarskich, możemy zgłosić się do specjalistycznej firmy, która profesjonalnie zajmuje się dbaniem o to, by murawa była funkcjonalna i zachęcała pięknym, zdrowym wyglądem.