Domy drewniane w ciągu ostatnich kilkunastu lat stały się w Polsce bardzo popularne. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na budowę domu drewnianego w konstrukcji szkieletowej lub też domu drewnianego wykonanego z bali. Ten ostatni zachwyca przede wszystkim wyglądem i wyróżnia się spośród innych domów. Jego charakterystyczny wygląd przyciąga uwagę każdego. W związku z tym, że domy z drewna wykonane są z materiałów ekologicznych popyt na nie w Europie jest coraz większy także w Polsce zyskują one uznanie wśród coraz to większego grona inwestorów.
Dodatkowe pokrycie dachu strzechą w domu drewnianym sprawia, że wygląda on nowocześnie, niepowtarzalnie jednocześnie wzbudza zachwyt i podziw. Na chwilę obecna istnieje kilka technologii budowy domów drewnianych. Najpopularniejszą, najtańszą jest technologia szkieletowa gdzie budowany jest szkielet domu z drewna następnie „wypełniany jest on wełną mineralną” kolejno ściany „obijane” są płytą OSB. Jako elewację wewnętrzną stosuje się płytę gipsowo- kartonową lub boazerie drewnianą. Zewnętrzne ściany ocieplane są styropianem.
Taka konstrukcja domu drewnianego sprawia, że jest on bardzo ciepły i trwały. Natomiast droższym rozwiązaniem jest budowa domu drewnianego z bali. Proces obróbki materiału przy takim rozwiązaniu jest bardziej skomplikowany, zużycie materiału jest większe stąd generują się większe koszty. Aby konstrukcja domów drewnianych, ściany, strop spełniały swoją funkcję najważniejszą rzeczą jest dokładne wykonie oraz użycie materiałów izolacyjnych najwyższej jakości. Zdarza się, że wykonawca oszczędza na materiale oraz sposób obróbki drewna jest niewłaściwa. Także bardzo ważną rzeczą jest właściwa wilgotność drewna użytego do budowy domu drewnianego. Dzisiejsza technologia pozwala wysuszyć drewno w stosunkowo krótkim czasie nie pozbawiając go walorów użytkowych.
Dlatego decydując się na budowę domu drewnianego należy wybrać fachowca w tej dziedzinie. Firmę, która ma doświadczenie jest solidna i dokładna. Musimy pamiętać, że jest to inwestycja kosztowna i należy powierzyć ją „w dobre ręce”. Wszelkie „niedociągnięcia” zły materiał użyty do budowy domu drewnianego sprawi, że jego termika będzie niewłaściwa. Ogrzanie takiego domu będzie trudne i co gorsza konstrukcja całego domu może ulec uszkodzeniu. Krótki czas budowy, stosunkowo niski koszt realizacji, atrakcyjny wygląd, trwałość sprawiają, że domy drewniane zyskują coraz więcej zwolenników. Domy drewniane także ze względu na ekologię co jest kolejnym atutem są przyszłością we współczesnym budownictwie.