Oświetlenie ledowe robi zawrotną karierę w przemyśle oświetleniowym. Najwięksi producenci sprzętu oświetleniowego, tacy jak General Electric czy Philips, prorokują, że oświetlenie LED w najbliższych 10 – 20 latach zdobędzie prawie całość rynku dotyczącego źródeł światła. Czy warto więc w nią inwestować?
LED jest stosunkowo nową technologią. Diody, stanowiące podstawowy element konstrukcyjny oświetlenia LED, zostały wynalezione w latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wszystkie żarówki oraz inne źródła światła powstają z połączenia kilku do kilkudziesięciu diod elektroluminescencyjnych, któ
re wspólnie dają duży strumień światła. Cechą charakterystyczną tego oświetlenia jest jego bardzo niewielki pobór prądu oraz niezmiernie długa żywotność.
Gdzie znajduje zastosowanie?
Technologia LED coraz dynamiczniej wypiera bardzo różnorodne źródła światła. Najbardziej znane jej zastosowanie to żarówki ledowe, które z powodzeniem mogą zastąpić nie tylko tradycyjne żarówki żarowe, ale także halogeny. Oświetlenie LED sprawdzi się doskonale w domu, dzięki możliwości uzyskania światła najbardziej zbliżonego do światła widma słonecznego, które pozwala widzieć świat w naturalnych kolorach – a nie tak, jak to ma miejsce w przypadku halogenów dających biały, zimny blask. W domu i na zewnątrz świetnie sprawdzą się także taśmy LED. Służą one do dyskretnego podświetlenia powierzchni – na przykład doskonale sprawdzają się przy podświetlaniu sufitów podwieszanych, półek meblowych czy schodów wewnątrz, oraz na zewnątrz do podkreślenia elementów dekoracyjnych budynku, wszelkiego rodzaju ścieżek.
Zalety i wady oświetlenia LED
LED-y wydają się mieć także ogromną przyszłość w oświetleniu pełniącym funkcje publiczne. Już obecnie duża część świateł drogowych świeci dzięki zastosowaniu ledów. Coraz popularniejsze są także latarnie ledowe, które spowodują rewolucję w zakresie oszczędzania niemałych wydatków publicznych przeznaczonych na ten cel. W zakresie oświetlenia LED warto jeszcze powiedzieć o świetlówkach ledowych, które także pojawiły się na rynku. Dzięki zastosowanym przetwornikom można je stosować do istniejących obudów.
Oświetlenie led to dynamicznie rozwijająca się teraźniejszość i przyszłość sztucznego światła. Niezwykłą zaletą tego źródła światła jest jego bardzo wysoka wydajność świetlna – 1 wat wystarcza na uzyskanie światła w granicach 50 lumenów. Oznacza to niezmiernie niski pobór energii skutkujący bardzo niskimi – rzędu 8 x mniejszymi, niż w przypadku tradycyjnych żarówek, wydatkami na energię. Co więcej, diody mają niezmiernie długą żywotność – jest to od 50.000 do 100.000 h pracy, co przekłada się na korzystanie z 1 żarówki przez kilka lub kilkadziesiąt lat. Żarówki ledowe mogą, w przeciwieństwie do halogenów, wytwarzać każdy rodzaj światła – od zimnej po ciepłą biel oraz światło kolorowe.
Wadą oświetlenia LED jest duża wrażliwość na spadki napięcia w sieci elektrycznej oraz wysoka cena jednostkowa dobrej żarówki.