Jak wybrać dobrego fotografa?

Filed in Ślub i wesele by on 26 października 2012 0 Comments

Jak wybrać dobrego fotografa? Oto jest pytanie. Każdy chce mieć pamiątkę ze swojego ślubu pod postacią zdjęć. Nie jest to tania pamiątka. Usługi fotografa na weselu kosztują. Jak nie dać się zwieść i nie być rozczarowanym? Jak wybrać tego właściwego człowieka?

Usługi fotografa możemy rozpatrywać dwojako.

– płacimy im za fotografowanie całej imprezy i otrzymujemy na nośniku CD/DVD – zapis cyfrowy uzyskanych zdjęć i we własnym zakresie możemy później wywołać te, które chcemy i w ilości i formacie nam odpowiadającym.

–  fotograf robi zdjęcia a po weselu przychodzimy do niego i wybieramy te które nam się podobają, on je wywołuje we własnym zakresie i płacimy kwotę od każdego zamówionego zdjęcia.

Cena to przedział 400-800 zł za pierwszy wariant. Zaś w drugim to około 150 zł od kliszy. Dodatkowo opłacone będą zdjęcia w plenerze. Tutaj cena będzie w zależności od wymagań i ilości póz. Dochodzi nawet do 2000 zł

Sporą popularnością cieszy się cykl zdjęć, który obejmuje przygotowania do ślubu, zdjęcia z przebiegu ceremonii, zdjęcia z wesela oraz zdjęcia z pleneru. Może on być wydany w formie książkowej z opisami.  Ceny nawet do 1500 zł.

Aparat jest tylko dodatkiem do fotografa. Fotografowanie to sztuka. Dlatego warto poszukać kogoś dobrego, by mieć się czym pochwalić bez wstydu i mieć pamiątkę. Każdy fotograf ma własny styl oraz pomysły.

Zdjęcia powinny być w szczególności ostre bez względu na zamierzony efekt, by można było je zmniejszać, powiększać itp. Wnętrza budynków są trudniejsze do fotografowania niż plener. Chodzi o oświetlenie – jeśli zdjęcia pozowane mają miejsce w budynku to warto zwrócić uwagę na profesjonalny sprzęt fotografa redukujący wady oświetlenia.

Profesjonalny fotograf powinien zrobić zdjęcie tak,  aby ewentualny retusz był jedynie kosmetyką.

Warto pamiętać, aby zrobić zdjęcie dłoniom małżonków w obrączkach, z rodzicami, z chrzestnymi jeśli jest to ślub kościelny. Są to standardowe motywy jakie każdy powinien mieć potem w albumie.

Możesz wybrać fotografów z firmy lub takich funkcjonujących na rynku nie prowadzi działalności gospodarczej a podpisują z klientami umowy o dzieło.

Prawa autorskie do zdjęć należą do fotografa. Może je przenieść na was i wówczas nie może wykorzystać zdjęć bez waszego pozwolenia.

Po wyborze fotografa i podpisywaniu umowy warto:

– dowiedzieć się o typ aparatu  (cyfrowy czy analogowy),

– określić cenę za odbitkę lub całość pracy,

– upomnieć się również o wersje cyfrowe na płycie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *