W naszych domach znajdują się urządzenia i sprzęty, o których starsze pokolenia nawet nie marzyły. Wszystkie z nich mają za zadanie polepszać jakość i komfort naszego życia. Niektóre przydają się szczególnie w domach, w których są dzieci, osoby starsze i chore, wymagające szczególnych warunków.
Jakość powietrza, które nas otacza każdego dnia ma przeogromne znaczenie na zdrowie. Żyjemy w świecie, w którym nie tak łatwo jest o czyste powietrze- nawet w lasach jesteśmy narażeni na wszechotaczające spaliny i szkodliwe gazy. O jakość powietrza trzeba dbać zwłaszcza w miastach, w których smog, dym i spaliny są bardzo trudnym problemem. Producenci prześcigają się w pomysłach, jak sprawić, aby powietrze w naszych domach było przyjemne i przede wszystkim zdrowe. Tak jak można uzdatnić wodę, aby stała się pijalna, tak też można oczyścić powietrze w swoim mieszkaniu i poprawić jego jakość. Do tego celu służą niewielkie urządzenia- nawilżacze i higrometry.
Nawilżacze ratują nas wtedy, gdy temperatura otoczenia jest bardzo wysoka, powietrze jest bardzo suche, trudne do zniesienia, najonizowane. Łatwo to poznać, np. po bezustannie elektryzujących się włosach, kocach i ubraniach (każdy chyba przeżył doświadczenie z przeskakującą iskierką między palcami dłoni a tkaniną). Nawilżacz trzeba uruchomić wtedy, gdy zachodzą w otoczeniu takie zjawiska lub nasz higrometr pokazuje zbyt niską wartość.
Wilgotność powietrza można precyzyjnie mierzyć za pomocą wspomnianych wyżej higrometrów. To malutkie urządzenia elektroniczne wyposażone w czujnik. Higrometr często jest zamiennie nazywany wilgotnościomierzem. Dzięki niemu możemy stale kontrolować zawartość pary wodnej w pomieszczeniach. Higrometry przydają się wszędzie, często są używane podczas remontów- dzięki nim wiadomo jak szybko schną kolejne powłoki na ścianach lub podłodze. Wilgotnościomierze są niezbędne w fabrykach, są także na stałym wyposażeniu wszystkich magazynów, hurtowni- zwłaszcza tych, które zajmują się przechowywaniem rzeczy wymagających odpowiednich warunków. Najpopularniejsze są proste higrometry włosowe, które też są niewielkie i bardzo tanie, ale charakteryzują się dość szerokim marginesem błędu. Nie wymagają za to dodatkowego zasilania energią elektryczną- do ich budowy wykorzystywane są prawdziwe włosy, które pochłaniają lub oddają wilgoć z powietrza. W domach bardzo często można spotkać się ze stacjami pogodowymi, które już posiadają wbudowany wilgotnościomierz. Higrometry elektroniczne są droższe, ale dużo dokładniejsze.