Dobry fotograf ślubny – czy tylko w dużym mieście?

Filed in Ślub i wesele by on 8 lutego 2013 0 Comments

Krótko o fotografii ślubnej

Fotografia, wraz z dynamicznym rozwojem techniki, ogólnym dostępem do cyfrowych aparatów fotograficznych, obok swej artystycznej dziedziny, rozwinęła się też jako fotografia użytkowa. Dziś bez trudu możemy zarówno kupić aparat fotograficzny, jak i wykonać nim zdjęcia. Za pomocą aparatów wielu z nas dokumentuje już nie tylko ważne chwile i momenty swojego życia, lecz również codzienność.
Paradoksalnie, wraz z rozpowszechnieniem się fotografii wzrosła ranga zawodu fotografa. Wbrew pozorom powszechna dostępność aparatów fotograficznych wcale nie przyczyniła się do wzrostu jakości wykonywanych zdjęć. Dlatego też coraz większa grupa ludzi do uwiecznienia ważnych, przełomowych momentów swojego życia szuka profesjonalisty. Potencjalni odbiorcy mają świadomość, że zdjęcia ślubne mają być czymś więcej, niż tylko odzwierciedleniem układu postaci, czy obiektów w przestrzeni.

Dlatego też od kilkunastu lat dobrze rozwija się fotografia ślubna. Potencjalni odbiorcy tychże usług dobrze wiedzą, czego szukają. Oczekują, że fotograf ślubny nie tylko „pstryknie” zdjęcie, lecz przede wszystkim za jego pośrednictwem odda emocje i nastroje, jakie w tym dniu towarzyszą młodej parze.

Każdy fotograf stoi przed dużym wyzwaniem. Nie może zdać się tylko i wyłącznie na mnogość funkcji swojego sprzętu, ale przede wszystkim musi polegać na sobie, na swojej wrażliwości i umiejętności dostrzegania detali. Fotografia ślubna wymaga bowiem wyjątkowego wyczulenia na piękno i emocje, jakie towarzyszą młodej parze. Zdjęcia ślubne mają być nie tylko pamiątką, ale także nośnikiem wrażeń, jakich w tym dniu doświadczają państwo młodzi.

Jak wybierać?

W internecie można znaleźć mnóstwo ofert związanych z fotografią ślubną. Wielu fotografów swoje oferty zamieszcza na stronach internetowych, a także na osobistych blogach. Przeglądając ich oferty nierzadko trudno dokonać wyboru. Czym zatem się kierować podczas szukania fotografa ślubnego?

Przede wszystkim warto zdać się na doświadczenie osoby, której zamierzamy zlecić reportaż. Wieloletnia praktyka w zawodzie zapewne jest tym czynnikiem, który wpływa na jakość świadczonych usług. Im więcej różnych reportaży, czy też sesji ślubnych w swojej ofercie posiada fotograf, tym lepiej.

Obiegowa opinia mówi, że jakość zdjęć, które wykonać ma dla nas fotograf ślubny można poznać po cenniku jaki oferuje swoim klientom. Niestety, jest to dość zgubna opinia. Nie zawsze jakość ślubnych zdjęć idzie w parze z ceną. Ponadto ceny różnią się w zależności od miast. Fotograf ślubny najczęściej ceny ustala indywidualnie. Koszt usługi fotograficznej zależy od czasu, jaki ma przeznaczyć na swoją pracę. Niektórzy klienci oczekują, że fotograf ślubny będzie współpracował z nimi przez cały dzień, od przygotowań począwszy, a  na zabawie weselnej, trwającej do białego rana skończywszy. Inni zaś zdecydują, że ma uwiecznić tylko i wyłącznie samą ceremonię ślubu. Jeszcze inni poproszą fotografa ślubnego o wykonanie zdjęć plenerowych. Tak więc w zależności od oczekiwań klientów ustalane są indywidualnie ceny poszczególnych usług.

Czy tylko duże miasto?

Wybór nie zawsze jest łatwy. By wybrać fotografa, z którym będzie się nam dobrze współpracowało trzeba poświęcić dostateczną ilość czasu na jego poszukiwanie. Jedną z powszechnych opinii wśród szukających fotografa na swój ślub jest ta, że mieszkając z mniejszej miejscowości dobrego fotografa szukać trzeba koniecznie w najbliższym dużym mieście. Dla małopolski, miastem kojarzonym z wysokim poziomem kultury i sztuki jest Kraków. Toteż większość ludzi z okolicznych miast takich jak Tarnów, Nowy Sącz, Gorlice, chcąc znaleźć ofertę profesjonalisty szuka fotografa właśnie w Krakowie gdzie faktycznie wybór jest ogromny i średni poziom artystyczny dość wysoki. Tylko czy nie warto przyjrzeć się ofercie lokalnych fotografików? Jeśli mieszkamy w okolicach Nowego Sącza, warto obejrzeć portfolio pana Tomasza Sowińskiego. Jego oferta dostępna jest pod adresem sowinski.com.pl.

Jak mówi stare polskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *