Mieszkańcy ziem polskich, którzy żyli tutaj przed XII wiekiem nie używali tych samych imion co dziś. Były im one nieznane. Pojawiły się one tutaj dopiero dzięki obcym wpływom i kontaktom kulturowym. W szczególności łacińskim, greckim, niemieckim i hebrajskim.
Znaczenie imion
Polska leży w samym centrum Europy, gdzie napływały kontakty z każdej strony. To wpływało na różnorodność nowych słów, a w tym imion – znaczenie imion. Do połowy średniowiecza używano tutaj imion słowiańskich. Dopiero po przyjęciu chrztu, do Polski napływają imiona chrześcijańskie, pochodzenia łacińskiego, greckiego i hebrajskiego. Następnie pojawiały się imiona dwuczłonowe – jedno pierwotnie nadawane dziecku, a drugie nadane po chrzcie o biblijnych korzeniach. Imiona o germańskich źródłach to dopiero okres późniejszy. Apogeum imion angielskich to XIX wieku np. Dastin, Elwis, Jessika. Wtedy pojawia się największa fala zapożyczeń z tego języka.
Jakie imię dla dziecka?
Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego co nasze imię znaczy lub skąd pochodzi? Wydaje się to być wyssane z palca. Jest to jednak istotne, gdyż znaczenie imion ma udowodniony wpływ na nasze życie, a konkretnie osobowość i charakter. Jest istotne zatem, aby poznać znaczenie imienia nim nada się je dziecku. Na interpretację imienia składa się po pierwsze samo słowo od jakiego pochodzi. Imiona o obcych korzeniach tłumaczy się na polskie słowa.
Wiele imion ma swój początek w piśmie świętym i ma swoje źródło w imionach świętych. Kolejnym krokiem interpretacji imienia będzie dopasowanie go do znaku zodiaku do jakiego najbardziej pasuje. Swoją rolę odgrywa także tutaj liczba astrologiczna – z przedziału od 1 do 9, którym przypisuje się zbiór cechy. Na znaczenie imion zwrócili uwagę już w starożytności m.in. w Egipcie. Tam wierzono, że w imieniu zawiera się istota jednostki, która decyduje o losie człowieka. Dla grona z nas znaczenie imion to zwykła herezja. Istnieje jednak spora jak dostrzega prawdziwość teorii znaczenia imion. Jak każda teoria ma swoich zwolenników i przeciwników.