Zdobienie ścian to naturalna konsekwencja ciągłych poszukiwań nowych sposobów aranżacji wnętrz domów i mieszkań. Gładkie powierzchnie ścian, jeszcze do niedawna cieszące się olbrzymią wręcz popularnością, dziś mają silnego konkurenta w postaci specjalnych rodzajów tynków dekoracyjnych, posiadających własną unikalną strukturę, nadających ścianom oryginalnego wyglądu. W pogoni za unikalnością, taki sposób zdobienia ścian wewnętrznych mieszkań, zdobywa sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Warto zatem zapoznać się z kilkoma popularnymi rodzajami tynków, dzięki którym wnętrze mieszkania nabierze oryginalnego charakteru.
Czy tynki dekoracyjne to wybór dla każdego?
Tynki dekoracyjne obecnie spotykane na rynku podzielić możemy na trzy główne kategorie produktów – ze względu na ich skład oraz sposób nakładania na ściany. Najpopularniejsze z nich to tynki akrylowe, sylikonowe i mineralne. Pierwsze dwie grupy bazują na wykorzystaniu specjalnych żywić – żywicy akrylowej lub żywicy sylikonowej w różnych kombinacjach proporcji i specjalnych dodatków występujących w takich mieszankach. Trzecia grupa to tynki bazujące na składnikach naturalnych pochodzenia mineralnego, takich jak masy wapna gaszonego.
Rodzaje tynków dekoracyjnych
Pierwsza grupa tynków dekoracyjnych bazujących na żywicy akrylowej cechuje się znakomitą przyczepnością do każdego typu podłoża. Dzięki temu, warstwę tego typu tynku stosunkowo łatwo położyć na nie do końca równej powierzchni. Ze względu na wysoką wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne, tynki bazujące na żywicach akrylowych nadają się również do zastosowań zewnętrznych. Cechuje je także podwyższona wytrzymałość na ścieranie, pęknięcia czy zarysowania, co tylko podnosi ich wartość.
Sylikonowe tynki dekoracyjne to tyki częściowo oddychające. Struktura tego typu powierzchni zapewnia dobrą izolację przed wilgocią, zatem ten rodzaj tynków idealnie sprawdzi się jako wykończenie zewnętrzne domów oraz ozdoba ścian w mieszkaniach, w których występują problemy z wentylacją. Tynki sylikonowe przynajmniej częściowo ograniczą efekt zawilgocenia ścian i pojawiania się na nich nieestetycznych wybrzuszeń czy bąbli, powodowanych przez wilgoć – w przypadku tynków mineralnych.
Trzecia grupa tynków dekoracyjnych to masy mineralne. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena oraz wysoka funkcjonalność. Tynki dekoracyjne tego typu charakteryzują się niezłą wytrzymałością, dzięki czemu w większości przypadków można je swobodnie szorować bez obaw o utratę ich struktury – w przypadku zabrudzenia tynku. Ten rodzaj tynków nadaje się również do barwienia. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Wystarczy zastosować pasujący nam rodzaj pigmentu lub kombinację określonych barwników, dzięki czemu uzyskamy oczekiwany kolor.