Kółka meblowe to wynalazek prosty, ale niezwykle praktyczny. Dzięki nim transport nawet bardzo ciężkich mebli nie stanowi większego problemu. Chociaż kojarzą nam się głównie z krzesłami i fotelami biurowymi oraz szpitalnymi łóżkami, można je montować przy dowolnych meblach, nawet tradycyjnych szafach i komodach. Mogłoby się wydawać, że do niektórych mebli kółka nie pasują z przyczyn czysto estetycznych, jednakże nie jest to prawda. W sklepach znajdziemy ogromny wybór kółek różniących się nie tylko pod względem technicznym, ale także z uwagi na wzornictwo.
Obok tradycyjnych kółek czarnych (zwykle wykonywanych z tworzyw sztucznych) oraz szarych (z metalu) dostępne są również kółka z przezroczystego nylonu, a także z drewna (zwykle bukowego lub czereśniowego). Kółka meblowe z drewna są oczywiście sporo droższe, ale dobrą alternatywą dla nich będą te pokryte specjalną drewnopodobną okleiną. W obydwu przypadkach efekt wygląda bardzo atrakcyjnie i z pewnością nie zakłóci klasycznego wystroju wnętrza, równocześnie bardzo ułatwiając np. odsunięcie ciężkiej komody od ściany i sprzątnięcia nagromadzonych tam pajęczyn i kurzu.
Kółka nie tylko nie muszą osłabiać wizerunku mebli; mogą go nawet poprawiać. Bardziej oryginalne modele wyróżniają się nietypowymi sposobami mocowania do mebla i oryginalną kolorystyką. Interesujące efekty designerskie uzyskuje się poprzez stosowanie linii ostrych i wyrazistych lub łagodnych i falujących. Mocowanie kółka może być całkowicie niewidoczne lub silnie wyeksponowane, a kołpaki są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów, w tym tych imitujących drewno. Producenci kółek meblowych z ciekawymi estetycznie modelami w ofercie to m.in. Konstinwest oraz Intar Tools. Ciekawe wzory można znaleźć także w ofercie firmy Deg-Plast. Znajdziemy w niej na przykład kółka z galwaniczną osłonką w kolorze złotym lub srebrnym.
Oczywiście kupując kółka meblowe nie można nie wziąć pod uwagę także materiału wykonania oraz typu mocowania, ponieważ to od nich zależy maksymalny udźwig kółek, a tym samym także bezpieczeństwo naszych mebli. Obudowy kółek dzielą się na stałe i skrętne, przy czym częstą praktyką jest mocowanie przy meblu po jednej parze obydwu rodzajów, ponieważ taki układ jest optymalny dla swobodnego manewrowania. Z kolei dobór tworzywa, z którego wykonane są same kółka, powinien być uzależniony od powierzchni, po której zamierzamy jeździć. Jeżeli jest to wrażliwa na porysowanie drewniana podłoga, nasze kółka meblowe muszą mieć wysokiej jakości ogumienie. W przypadku podłogi twardej lub pokrytej wykładziną możemy zdecydować się na kółka z twardszego materiału, np. ceramiczne. Jeżeli powierzchnie, po których nasz mebel będzie jeździł, cechują się niewielkim choćby spadkiem, warto zainwestować w kółka z hamulcem. Zwiększy to bezpieczeństwo zarówno nasze, jak i naszych mebli.
Powyższe przykłady pokazują, że nie ma takiego mebla, do którego nie dałoby się znaleźć pasujących do niego kółek, a same kółka mogą być niezwykle pomocne. Dlatego warto zapoznać się z ofertami poszczególnych producentów i wyposażyć swoje ciężkie meble w kółka meblowe.