Posiadacze domów rodzinnych mają ten przywilej, że mogą sobie pozwolić na kominek np. w salonie.
Kiedy nadchodzi jesień, a potem zimna ogrzanie się przy domowym kominku to świetna forma zrelaksowania się, pomysł na romantyczny chwile lub po prostu ogrzania się. Ma on funkcję praktyczną jak i estetyczną. Jeśli już jest to zazwyczaj na honorowym miejscu. Co powinno się o nim wiedzieć? Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż kominek w domu to nie tylko same zalety. Zanim wybuduje się go w swoim domu trzeba rozważyć „za” i „przeciw”.
Kominek w domu
Kominek nada się do domów, ale także mieszkań w których strop, fundamenty są tak stabilnie by utrzymać betonową konstrukcję – 500-1000 kg. Kiedy wybierzemy wkład kominkowy z dość dużą szybą pamiętajmy, że jego średnica niemoże być za mała, gdyż może spowodować przedostawanie się spalin do wnętrza domu.
Zdawajmy sobie sprawę z tego, iż temperatura dymu z kominka sięga 350 stopni C, a kiedy zdarzy się zapalenie sadzy dochodzi nawet do 1200 stopni C. Dlatego tak ważne jest aby komin był odporny na działanie wysokich temperatur i szczelny. Dlatego komin murowany powinien mieć stalowy wkłady. Połączenie kominka z kominem musi szczelne w 100% i bezpieczne. Zgodnie z przepisami minimalny przekrój przewodu dymowego powinien wynosić 14×14 cm, ale taki przewód może obsługiwać tylko kominek o mocy do 10 kW.
Kominek powinien też być umiejscowiony w pewnej bezpiecznej odległości od kanapy i innych siedzisk. Jeśli będzie on zbyt blisko to nasz komplet wypoczynkowy pod wpływem nadmiaru ciepła może z biegiem czasu wpłynie na ich stan np. zacznie tracić kolor, kształt. Jednocześnie kominek powinien być jak najbliżej komina.
Opał, czyli drewno, którym będziemy palić w kominku, powinno być składowane po ścięciu przez okres około dwóch lat. To maksymalnie ograniczy jego wilgotność i zwiększy wartość opałową.
Gatunki iglaste – około 4,5 kWh/kg, liściaste – 4,2 kWh/kg, gdy drewno składowane było w suchych warunkach przez około 2 lata. Jeden m3 drewna iglastego ma ciężar 360 kg, natomiast jeden m3 drewna liściastego 510 kg.
Ogrzewanie kominkiem
W przypadku, gdy kominek ma ogrzewać cały dom lub mieszkanie trzeba zamontować dodatkową instalacje rozprowadzającą ciepło po całym wnętrzu i pokojach – potrzebne będą rurki termoizolacyjne oraz specjalne wentylatory.
Według znawców tematu, dla gazów grzewczych wymagane jest pewne minimalne podciśnienie, żeby gazy te odprowadzać na zewnątrz domu. Średnica komina ma wpływ na wysokość komina. Pewne jest iż potrzeba minimum 4,5 metra.