Mimo, że oferta schodów jest bardzo zróżnicowana pod względem materiałów, schody drewniane wciąż stanowią najczęściej wybierane rozwiązanie. Powodem są zarówno czynniki praktyczne (dobrej jakości drewno będzie nam służyło przez wiele lat), jak i estetyczne (drewniane schody są bardzo eleganckie i świetnie wkomponowują się w różne aranżacje wnętrz).
Drewno najczęściej służy za budulec dla wszelkiego rodzaju schodów wewnętrznych (policzkowych, drabiniastych, spiralnych, siodłowych i wachlarzowych). Schody drewniane policzkowe zbudowane są z dwóch belek policzkowych (po bokach), a także stopnic i podstopnic. Schody drabiniaste (nazywane niekiedy młynarskimi) różnią się od policzkowych brakiem podstopnic, w związku z czym występują one tylko w wersji samonośnej. Schody spiralne to schody samonośne rozpisane na planie koła bądź kwadratu. Schody siodłowe mają stopnice zamontowane w nacięciach na policzkach, zaś w schodach wachlarzowych stopnice różnią się szerokością w zależności od ich odległości od wewnętrznej części schodów. Swoistą ciekawostką są schody kacze, które mają stopnie powycinane na przemian.
Zarówno schody kacze, młynarskie, jak i spiralne są montowane głównie wtedy, gdy nie ma miejsca na większe schody dwubiegowe. Przy planowaniu zakupu schodów warto pamiętać o tym, że nawet najpiękniej zaprojektowane schody muszą być też wygodne i praktyczne. Tymczasem na schodach kaczych czy spiralnych sporo się namęczymy wnosząc lodówkę, a zamrażarki czy wersalki prawdopodobnie nie wniesiemy w ogóle.
Przy budowie schodów drewnianych wszystkich typów korzysta się przede wszystkim z drewna drzew liściastych, takich jak dąb, klon, jesion, buk, brzoza, orzech, wiśnia i czereśnia.
Najpopularniejszy jest dąb, którego drewno jest twarde i odporne na ścieranie. Schody dębowe będą nam służyć przez kilkadziesiąt lat, a ich wygląd pasuje do wnętrz o tradycyjnym wystroju. Znacznie bardziej miękkie jest drewno klonowe, którego zaletą jest jednak jasna barwa. Drewno jesionowe jest wytrzymałe i elastyczne, ale nie sprawdza się w wilgotnych pomieszczeniach. Aby podnieść jego jakość i poprawić wygląd, często poddaje się je zabiegom szczotkowania lub wędzenia amoniakiem. Drewno bukowe twardością niemal dorównuje dębowemu, charakteryzując się przy tym jaśniejszą barwą. Za skądinąd dość miękkim drewnem brzozowym przemawia jego piękna barwa. Walory estetyczne z piękną barwą łączy także drewno wiśniowe, czereśniowe i orzechowe. Bardzo wysoką jakość gwarantują także schody drewniane wykonane z drogiego drewna egzotycznego (np. wenge, merbau, mahoń, cedr, orzech amerykański).
Z kolei tańsze i zarazem mniej wytrzymałe będą schody zrobione z drewna drzew iglastych: modrzewiowego, sosnowego lub świerkowego (jest to drewno bardziej miękkie). Popularne są także schody ze sklejki lub płyty.
Dobrej jakości drewno rozpoznamy po gęsto rozmieszczonych słojach i braku sęków. Jego wilgotność powinna oscylować w granicach 8-12%.
Zobacz więcej na stronie http://coraschody.net.pl/pl/schody-drewniane.