Projektując kuchnie niejednokrotnie spotykamy się z małymi lub nieustawnymi pomieszczeniami. W przypadku starego budownictwa kuchnie mają często kształt wąskich ciągów, w których ze względu na funkcjonalność i wygodę użytkowania, możemy zabudować tylko jedną ścianę. W przypadku nowego budownictwa problem dotyczy aneksów kuchennych o małej powierzchni. Meble kuchenne na wymiar Poznań doradzą Ci, co zrobić, aby wizualnie powiększyć małą kuchnię.
Gdy mamy zatem do czynienia z niewielkim metrażem postarajmy się zastosować kilka sprawdzonych metod, które nadadzą całości lekkości oraz wrażenia przestronności.
Triki powiększające rozmiar kuchni
Jedną z głównych zasad, która powinna nam przyświecać jest minimalizm. Powinien dotyczyć wszystkiego w obrębie aranżowanej przestrzeni kuchennej. W przypadku małych pomieszczeń najlepiej sprawdzą się jasne kolory. Unikajmy zatem zdecydowanych, mocnych odcieni oraz frontów o intensywnych dekorach. Szczególnie polecamy gładkie powierzchnie, które dzięki swej strukturze nie zdominują całości aranżacji kuchennej. Ważny jest także odpowiedni wybór szafek. Ich rozmiar wpłynie na optyczne złudzenie wydłużenia lub rozciągnięcia w górę zabudowy kuchennej. Dbajmy, by moduły były w jednej linii i aby w projekcie było wykorzystane jak najmniej różnych wymiarów szafek. Taka dyscyplina już na samym początku pozwoli nam zapanować nad przejrzystością zabudowy kuchennej.
Jeżeli mamy już przygotowany wstępny projekt kuchni na zamówienie w studiu kuchennym, to poświęćmy także chwilę, by sprawdzić jak zmieni się odbiór aranżacji w zależności od dobranych uchwytów. Przestrzegamy, że bardzo popularne do tej pory uchwyty relingowe, niekoniecznie sprawdzą się w małej kuchni. Zamykając projekt kuchni na zamówienie unikajmy zbędnego nagromadzenia elementów. Ograniczmy zatem do minimum wszelkie urozmaicenia. Jeżeli jednak ciągnie nas do intensywnych kolorów i nie chcielibyśmy, by nasza kuchnia wyglądała mdło, to zdecydujmy się na przykład na jeden lub maksymalnie dwa kontrastowe detale. Może być to czajnik lub chlebak w finezyjne kolory oraz wzory. W przypadku tworzenia nastroju dodatkami mamy przynajmniej tę pewność, że za jakiś czas będziemy mogli bez problemu zmienić je na inne.
Gdy ostateczną wersję układu funkcjonalnego kuchni mamy już zaplanowaną, to warto skupić się na prawidłowym rozmieszczeniu oświetlenia. Najlepiej zaprojektowana kuchnia przy źle dobranym i rozlokowanym oświetleniu będzie wyglądać przeciętnie. Dodatkowo białe fronty mogą się wydawać przybrudzone lub zszarzałe w kiepskim oświetleniu.
W przypadku bardziej radykalnych zmian możemy zdecydować się na połączenie wąskiej kuchni z częścią dzienną. Wybijając ścianę nie zapominajmy o zachowaniu spójności kompozycyjnej tych dwóch przestrzeni. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak wcześniej wspomniany minimalizm i konsekwencja w tworzeniu harmonijnej aranżacji mebli kuchennych na wymiar.