Jak zadbać o murawę sportową po zimie

Filed in Sport by on 30 listopada 2017 0 Comments

Zima to okres, w którym przyroda wokół nas zostaje uśpiona na kilka miesięcy. Procesy wegetacyjne ustały, a rośliny i zwierzęta odpoczywają i regenerują siły. Zgromadzone zapasy i energia pozwolą na wiosnę szybko wrócić do życia.

Boiska piłkarskie zbudowane z naturalnej trawy podobnie jak cała przyroda w okresie zimy odpoczywa garten-sport.pl. Nie są przyswajane żadne składniki pokarmowe, a wzrost jest zahamowany. W okresie tym często mamy do czynienia z destrukcyjnym działaniem warunków atmosferycznych na murawę boisk piłkarskich, szczególnie tych znajdujących się w mniejszych miejscowościach, które nie są wykorzystywane w profesjonalnym sporcie. Bardzo dużo pieniędzy i czasu kosztowało, założenie takiego nowego obiektu sportowego. Dlatego ważne jest aby ten trud nie poszedł na marne.

Już w okresie zimowym musimy zastanowić się nad wiosenną pielęgnacją boiska. Dzięki temu obiekt sportowy będzie mógł szybko zostać udostępniony sportowcom. Warto, więc rozejrzeć się już zawczasu za firmami, które profesjonalnie zajmują się pielęgnacją boisk piłkarskich.

Pielęgnacja trawy po zimie

Jednym z podstawowych elementów zadbania o murawę na wiosnę jest określenie jej kondycji po okresie zimowym. Należy wówczas sprawdzić czy trawa nie jest sucha i pożółknięta. Jeżeli tak się zdarzy trawa powinna zostać poddana zabiegowi wertykulacji, który usunie stare, uschnięte źdźbła trawy.
Kolejnym ważnym zabiegiem jest napowietrzanie gleby. Pozwala on rozluźnić strukturę korzeni, dzięki temu korzenie trawy będą lepiej dotlenione, co pozwoli na skuteczne pobieranie wody na wiosnę wraz ze składnikami pokarmowymi.

Podczas długich i srogich zim, kiedy zalega śnieg, może zdarzyć się tak, że całe fragmenty trawy wypadają i tworzą się dziury w murawie. Wówczas takie miejsca musimy spulchnić i dosiać trawę. Pamiętajmy, aby w tym czasie nie korzystać z boiska. Trawa musi się dobrze ukorzenić i wzmocnić. Kiedy trawa już urośnie pamiętajmy o regularnym podlewaniu i dokarmianiu. Po okresie zimowym nawierzchnie takie pozbawione są składników pokarmowych, a w czasie mroźnych i bezśnieżnych zim mogą mocno przesychać, co znacznie utrudnia rozpoczęcie na wiosnę wegetacji.

W czasie kiedy trawa urośnie musimy pamiętać o regularnym koszeniu. Pamiętajmy aby nie robić tego zbyt nisko, ponieważ wtedy trawa taka jest osłabiona, co sprzyja rozwojowi niepożądanych chwastów. Intensywność koszenia zależy od warunków atmosferycznych. Taki zabieg najczęściej powtarza się co 6-9 dni.

Jeżeli nie mamy doświadczenia w wykonaniu powyższych czynności, pamiętajmy że możemy skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które zajmą się naszą murawą przez cały okres jego użytkowania.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *