Zwykło się mówić, że majsterkowanie to domena mężczyzn. Chociaż dużo częściej to właśnie panowie są odpowiedzialnie za domowe naprawy, to również panie chwytają za młotek, kiedy trzeba coś zreperować. W każdym domu zdarzają się usterki, które należy niezwłocznie naprawić. Dlatego skrzynka narzędziowa to absolutne minimum. Ale można pójść krok dalej i zorganizować domowy warsztat. Zwykle nie wymaga to wielkich nakładów finansowych. Wystarczy kilka niepotrzebnych półek, czy pojemników. Takie miejsce ucieszy również tych wszystkich, dla których majsterkowanie to hobby. W odosobnieniu i spokoju będą mogli oddawać się ulubionym zajęciom.
Organizacja domowego warsztatu
Pierwszym krokiem w organizacji domowego warsztatu jest wybór odpowiedniego miejsca. Idealnym rozwiązaniem będzie garaż, piwnica lub strych, a więc takie pomieszczenia, w których nagromadzenie narzędzi nie będzie naruszało estetyki całego domu. Jeżeli mamy do dyspozycji większą przestrzeń, możemy zakupić regały warsztatowe, specjalne półki i stoły, na których znajdą się skrzynki narzędziowe i inne elementy wyposażenia. Na rynku dostępne są komplety mebli warsztatowych- wystarczy tylko dobrać odpowiedni model, dostosowany do naszych potrzeb. Zanim jednak wydamy pieniądze na nowe meble, warto rozejrzeć się za używanymi kompletami. Ponieważ nie wszystko zmieścimy w skrzynkach narzędziowych, układ półek i regałów musi być przemyślany.
Jak przechowywać narzędzia i sprzęty?
Warsztat nie musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu. Może to być równie dobrze pojemna szafa, w której umieścimy skrzynki narzędziowe i potrzebne sprzęty. To sprytne rozwiązanie dla małych mieszkań. Bez względu na to, czy mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, czy tylko wnętrze szafy, w naszym warsztacie musi panować porządek. Wymieszane śrubki i gwoździe i nieposegregowane narzędzia nie tylko nie pozwolą nam się skupić, ale zwyczajnie spowolnią naszą pracę. Musimy również wykorzystać każdą wolna powierzchnię, dlatego warto szukać niestandardowych rozwiązań. Wszelkie opuszczane czy wysuwane blaty będą mile widziane.
To musisz mieć!
Odpowiednio wydzielone miejsce na narzędzia to jedno, a jego wyposażenie to druga kwestia. Każdy majsterkowicz powinien zatem zaopatrzyć się w podstawowe przedmioty, które ułatwią wykonywanie codziennych prac. W ich skład można zaliczyć:
– młotek, najlepiej ślusarski,
– obcęgi przeznaczone do wyjmowania gwoździ czy obcinania miękkich drutów,
– zestaw kluczy nasadowych ,
– komplet dłut i ścisków,
– wkrętak,
– skrzynka narzędziowa na kombinerki i śrubokręty,
– pędzle,
– pistolet do klejenia na gorąco,
– szpachelkę,
– papier ścierny.