Nie jesteśmy odporni na niekorzystne warunki atmosferyczne, a nie mamy futra, nie zapadamy w letarg, zatem musimy sobie radzić z tym problemem w inny sposób. Ludzie tym się różnią od reszty zwierząt, że noszą ubrania, które sami wytwarzają. Odzież zawsze miała podstawową funkcję ochronną, a z czasem stała się wyznacznikiem statusu społecznego i zamożności. Szczególną rolę miały i mają tu nakrycia głowy, które zmieniały się przez lata i w każdej kulturze wyglądają inaczej.
Rzemieślnicy w Starożytnym Rzymie zakładali czapki w formie stożka z charakterystycznym wałkiem znajdującym się przy czole. Często noszono wówczas kaptury (bez płaszcza), a także obcisłe czapki . To, co dzisiaj kojarzy nam się z kapeluszem z rondem wyewoluowało z „pilo” noszonego przez niższe warstwy społeczne. Co ciekawe, do czasów panowania cesarza Augusta mężczyźni z wyższym statusem nie zakładali na co dzień żadnych nakryć głowy. Robili to wyłącznie podczas złej pogody, lub w określonych okolicznościach (w czasie podróży, czy polowania).
Obcisłe czapki były często noszone przez mężczyzn w Egipcie. Każda czapka miała określony wzór, który posiadał pewne znaczenie. Niektóre z nich oznaczały np.: władzę, lub zwierzchnictwo. Egipcjanki zaś chroniły się przed słońcem dzięki chustom, które można spotkać w wielu kulturach. Chusty były duże i opadały na ramiona. Zwyczaj noszenia chust pozostał w tym kraju aż po dziś dzień, choć teraz ma aspekt religijny (podobnie, jak w innych krajach islamskich).
Najciekawsza historia zaczyna się jednak toczyć od średniowiecza. To właśnie w Paryżu zaczęły powstawać przeróżne modele nakryć, a wraz z nimi rzemieślnicy, którzy specjalizowali się w wyrobie konkretnego ich rodzaju. Bardzo popularne były wówczas opaski na włosy fantazyjnie dekorowane i wysadzane kamieniami szlachetnymi. Zakładano zarówno kaptury, jak i girlandy wytwarzane z kwiatów (czasem były to prawdziwe kwiaty, a czasem sztuczne, w zależności od okazji). Popularna była bawełniana czapka i kapelusz, który przypominał te dzisiejsze. Rzemieślnicy starali się dogodzić wszelkim gustom oddając w ręce nieco zamożniejszych obywateli welony, ozdoby do włosów w formie wstążek wykonanych z siatki. Jak widać, Paryż od zawsze był stolicą mody i przez cały czas o krok do przodu w kwestiach stylizacji. Reszta Europy czerpała inspiracje z kultury wschodniej, ponieważ w tym czasie liczne podboje przynosiły także nowe towary, a także ciekawą wiedzę o życiu i zwyczajach panujących w odleglejszych rejonach świata.
A takie czapki są modne dzisiaj: http://buff.pl/pol_m_Czapka-Buff-450.html