Urządzenie małego mieszkania jest sporym przedsięwzięciem i jeszcze większym wyzwaniem. Rozplanowanie przestrzeni na dużej powierzchni to w zasadzie żadna sztuka. Jak zatem wykorzystać małe mieszkanie, urządzając je funkcjonalnie i pozostawiając przy tym trochę wolnej przestrzeni? Prezentujemy kilka praktycznych rozwiązań, które mogą wam się przydać.
1. Planując zagospodarowanie małej lub nieustawnej przestrzeni trzymajmy się jednej naczelnej zasady: mniej znaczy więcej. Zrezygnujmy z tego, co jest niepotrzebne lub zajmuje zbyt wiele miejsca i zastąpmy to czymś nowym, bardziej przemyślanym lub zorganizowanym w inny sposób. Zastanówmy się dokładnie, którą przestrzeń do tej pory nieużywaną można by pomysłowo zorganizować.
2. Jeśli posiadamy dużą kuchnię, z której niekoniecznie korzystamy, możemy zastanowić się nad przeniesieniem kuchni do salonu i stworzeniem aneksu kuchennego. Wówczas z danej kuchni będziemy mogli urządzić pokój! To niesłychanie dobre rozwiązanie, które pozwoli nam zyskać dużą przestrzeń. Wbrew pozorom nie jest to wcale kosztowne i czasochłonne rozwiązanie. Koszt przeniesienia instalacji elektrycznej i zrobienia odpływów waha się od kilkuset do tysiąca złotych. Gotowy aneks kuchenny możemy oddzielić od pozostałej części pokoju blatem lub ozdobnym przepierzeniem.
3. W pokoju dziecka czy nastolatka możemy zdecydować się na łóżko w formie antresoli, które pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Może to być łóżko drewniane lub metalowe z bocznym wejściem w formie drabinki. Pod takim łóżkiem możemy urządzić np. kącik o nauki: biurko i szafka doskonale się weń wpasują. Pod spodem urządzimy także miejsce do zabawy lub postawimy wieszak z ubraniami. Rozwiązanie to sprawdzi się także w wypadku dwójki dzieci, z których każde potrzebuje swojej przestrzeni i prywatności.
4. Jeśli posiadamy sporo książek, posiadamy także sporo regałów. Te – nie da się ukryć – zajmują sporo miejsca. Warto zastanowić się, w jaki sposób można by ograniczyć ich liczbę. Przede wszystkim możemy spróbować wykorzystać pustą przestrzeń na regale i dołożyć więcej półek – wówczas będziemy mogli zrezygnować z któregoś regału. Jeśli przestrzeń jest w pełni wykorzystana, zaplanujmy coś innego. W salonie lub sypialni możemy umieścić na górnej części ściany półki, na których poukładamy książki. Mogą one biegnąć nawet wzdłuż całej ściany – wszystko zależy od ilości miejsca. Dzięki temu nie tylko będziemy mogli zrezygnować z regału, ale także wykorzystamy miejsce, które o tej pory było puste.
5. Z pewnością każdy z nas posiada w mieszkaniu wiele drobiazgów i bibelotów, z którymi nie może się rozstać, a na które brakuje miejsca. Zamiast trzymać je w szafie, gdzie zabierają miejsce, możemy schować je do ozdobnych pudełek, które możemy umieścić np. pod łóżkiem. Ponadto możemy zakupić otwierane pufy, które posłużą zarówno jako siedzenie dla gości, jak i schowek na nasze drobiazgi!