Styl rustykalny coraz częściej pojawia się w naszych wnętrzach. Proste rozwiązania, harmonijne wnętrza, subtelne dodatki, rękodzieła i związek z naturą – tak w wielkim skrócie można by określić rustykalizm. Jest on niczym innym, jak zamiłowaniem do życia wiejskiego i naturalnego. Jak urządzić mieszkanie w stylu rustykalnym? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i czego należy się wystrzegać.
1. Surowe wnętrza z niewielką ilością dodatków potrafią stworzyć niesamowity klimat. Zarówno zwolennicy rozwiązań tradycyjnych, jak i nowoczesnych odnajdą w stylu rustykalnym coś dla siebie. Od czego zacząć? Kiedy już zdecydujemy się na urządzenie mieszkania czy domu w stylu rustykalnym, pamiętajmy, że musimy bazować na prostocie i naturalności. Wszelkie materiały czy kolory powinny być neutralne i łagodne, nawiązywać do natury i wystroju domu wiejskiego. Wszystko powinno być stosowane z umiarem. Kluczowe będzie podkreślenie materiałów, a jakich wykonane są poszczególne pomieszczenia.
2. Jakie materiały wybrać? Największą rolę we wnętrzu rustykalnym odgrywa oczywiście drewno. Mogą to być drewniane podłogi, albo drewniane stropy. Jeśli posiadamy dom, możemy zamontować np. belki stropowe, słupy lub belki, które stanowić będą dodatkowy elementy dekoracji. Drewniany powinien być także stół oraz krzesła, czy też mniejsze dodatki. Drewno może być stare, ale nie musi – możemy zakupić zarówno rzeczy odrestaurowane lub antyczne, jak i nowe wystylizowane na rustykalny styl. Ponadto możemy wykorzystać kamień, żelazo, miedź czy ceramikę. Z kamienia możemy wykonać podłogi lub ściany, natomiast żelazo i ceramika świetnie sprawdzą się jako tworzywo na minimalistyczne dodatki.
3. Kolorystyka. Wnętrza rustykalne odznaczają się jasnymi i spokojnymi kolorami. Dominują pastelowe kolory takie jak biały, kremowy, bladoniebieski lub bladozielony. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak białe lub pobielane ściany. W takim przypadku kolor nie musi być rozprowadzony równomiernie, a ściany idealnie gładkie. Jeśli chcemy to w pokoju dziecinnym lub sypialni możemy zdecydować się na tapetę w jasnym, pastelowym kolorze np. w drobne kwiatuszki lub różyczki. Tego typu tapety są dobrą alternatywą dla w pełni jednolitych ścian. Mieszkanie może być także w pełni wykonane z drewna lub kamienia – wówczas pamiętajmy o tym, aby meble i dodatki rozjaśniły przestrzeń.
4. We wnętrzach rustykalnych ilość dodatków powinniśmy ograniczyć do minimum. Powinny być one jedynie drobnymi detalami, które nie zaburzą całości. Jeśli idzie o tworzywo – muszą być to przedmioty wykonane z tworzyw naturalnych, przy użyciu prostych narzędzi i pracy człowieka. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej drobiazgów, które stylizowane są na ozdoby utrzymane w duchu rustykalnym. Wiele sklepów ze starociami oferuje także stare przyrządy czy dodatki, które samodzielnie możemy odrestaurować.
5. Pamiętajmy, że urządzenie ładnego i gustownego wnętrza w stylu rustykalnym wcale nie jest sprawą prostą – jeśli mamy wątpliwości skontaktujmy się z dekoratorem wnętrz. Nie chodzi tu o połączenie przypadkowych, niepasujących do siebie dodatków, które są po prostu stare – poszukajmy czegoś, co jest wyjątkowe i ładnie wygląda. Decydując się na styl rustykalny zadbajmy także o to, aby sprzęt RTV nie stanowił centralnego punktu w pomieszczeniach. Nowoczesne elementy powinny trzymać się na uboczu i być nieco schowane, gdyż to nie one są tutaj najważniejsze.